Az asztmás felnőttek nagyrésze allergiás is
Felnőttkorban légúti vírusfertőzést követően is jelentkezhetnek asztmás panaszok, ám az esetek többségében, a felnőtt betegek 60-70 százalékánál mutatható ki fennálló allergiás betegség is: ők az allergiás asztmások. Az asztma tünetei rosszabbodhatnak például fizikai terhelés, időjárás-változás, dohányfüst vagy légúti fertőzés következtében, de egyidejűleg fennálló refluxbetegség esetén a savas panaszok fokozódása miatt is. A felsoroltakat triggereknek is nevezzük, vagyis olyan tényezőknek, melyek rontják a beteg állapotát, akár asztmás rohamot is előidézhetnek.
Az asztma kezelésében amennyire lehet, ezeket a triggereket kerülni kell, vagy a beteg környezetében minimálisra csökkenteni. Allergiás asztma esetén ilyen triggerek a felsoroltak mellett a légúti allergének, melyek belélegzése - egyéni érzékenység függvényében - szintén erősödő tüneteket, asztmás rohamot provokálhat.
Milyen allergének okozhatnak tüneteket allergiás asztma esetén?
Attól függően, hogy a beteg mire allergiás, tüneteket okozhatnak az alábbi légúti allergének:
- pollenek
- háziállatok szőre
- poratka
- penészgomba
Miért fontos az allergiavizsgálat?
Ha a beteg tünetei alapján felmerül az allergia gyanúja, akkor allergiateszt elvégzésére kerül sor, mely történhet alkaros bőrpróbával vagy vérvizsgálattal. A panaszokat okozó allergént allergiavizsgálattal meghatározzuk, ezt figyelembe véve állítjuk össze az asztma gyógyszeres kezelését. - Az allergének azonosítása után törekednünk kell rá, hogy környezetünkben minimalizáljuk azok előfordulását. A kezelőorvos által felírt inhalációs szteroidok, hörgőtágítók és allergiaellenes orrspray-k, tabletták segítségével, az asztma és az allergia együttes kezelésével valódi javulás érhető el - mondta el a szakember.
Forrás: Budai Allergiaközpont