Egyáltalán: mitől lehet párás az ablak?
- A megfelelő szellőztetés hiánya az elsőkként jusson eszünkbe. Reggel és este legalább 10-15 percig szellőztessünk a megfelelő levegőcsere érdekében.
- Ha rengeteg szobanövényünk van, az ugyan csodálatossá teheti otthonunkat, de a párásodásért szintén jelentős mértékben felel. Főleg, ha a növények ápolása során spricceljük is a leveleket.
- Ha a ruhaszárítás, főzés közben keletkezett párát nem távolítjuk el mihamarabb a légtérből, a páratartalom szintén jelentősen megnőhet.
- Nagyon fontos, hogy házunk megfelelő módon legyen szigetelt. Ha a nyílászárók, vagy a falak nem szakszerűen szigeteltek, a hidegebb falakra könnyen lecsapódik a pára.
A népi módszerek alkalmazása jó ötletnek tűnik
Egyszerű és olcsó. Tegyünk télen sóval teli tálakat az ablakokba, hogy megakadályozzák a vizesedést és a penészesedést. – írja cikkében az IFLScience. A páralecsapódás például olyan problémákhoz vezethet, mint a penész megjelenése, sőt, károsíthatja az ablakkereteket is.
A páralecsapódást az okozza, hogy a belső levegő melegebb, mint a külső. Amikor a beltéri meleg levegő érintkezik az ablak hideg felületével, páralecsapódást okozhat az üvegen.
A só azonban felszívhatja a nedvességet a levegőből, és csökkentheti a páralecsapódást és a vizesedést.
"A só képes természetes módon felszívni a nedvességet a levegőből, és lényegében kiszárítja azt, így amikor érintkezik az üveggel, kevesebb páralecsapódási csepp képződik" - mondta Andy Ellis, kertszakértő. "Ez egy nagyon egyszerű trükk, amely egyáltalán nem igényel erőfeszítést. Egyszerűen töltsünk meg egy sekély tálat vagy egy kis edényt sóval - ez lehet asztali só vagy kősó. A felhasznált mennyiség az ablak méretétől függően változik. Természetesen általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb az ablak, annál több sóra lesz szükség, bár általában egy kis tálnak is jónak kell lennie. Ugyanaz a tál só pár napig maradjon. Tudni lehet, mikor kell cserélni, mert a só nedvesnek tűnik, és elkezd összetapadni."
Más módszerek is léteznek
Nem világos azonban, hogy ennek valóban megfelelő hatása lesz-e, különösen a páralecsapódás kialakulásának megakadályozására szolgáló egyéb módszerekhez képest. Ez azért van, mert a só csak viszonylag magas páratartalom mellett kezdi felszívni a vízgőzt.
A házakban gyakran ablakokba épített szellőzőnyílásokat alakítanak ki, vagy egyszerűen csak repedést hagynak meg a vizesedés kezelésére. Amellett, hogy kiengedi a párásabb levegőt, a légáramlás segít megakadályozni, hogy a vízgőz felhalmozódjon a hideg felületen.
Ma már persze jóval modernebb és hatékonyabb módszerek léteznek, így az elektromos páraelszívó berendezések vagy légtisztítók használata. Amennyiben mégsem birkózunk meg a keletkező párával, érdemes szakemberhez fordulni, aki egy felmérés és a szokások megbeszélése után javaslatot tesz a megoldásra.