A Magyarországon másfél millió embernek légúti panaszokat okozó pollenallergia a levegőben szálló, légzéskor az orron át a szervezetbe kerülő virágpor miatt alakul ki. A védekezés eddig jórészt az immunrendszer erősítésére, illetve az allergiás reakciók tompítására koncentrált. Egy új magyar találmány, a Vajai László feltaláló nevéhez fűződő allergofilter más úton közelíti meg a problémát: csapdába ejti a belélegzett levegő virágportartalmát, és megakadályozza, hogy a pollenek bejussanak az orr nyálkahártyájára (vagy még beljebb).
A pollenszűrő anyaga egy nyitott cellájú, szivacsszerű polimer. A filterek apró tablettányi méretűek, a könnyű és jó légáteresztő képességű virágporcsapda a légzést nem akadályozza. Ugyanakkor a 10-30 mikrométeres tartományban gyakorlatilag mindent kiszűr (ebbe a méretkategóriába tartozik a legtöbb pollenszemcse mellett a dohányfüst néhány alkotóeleme, a finom por, illetve a penészgombák spórája is). A "válogatás nélküli" szűrőhatás miatt munkavédelmi céllal is használható (például parkettacsiszoláshoz, légkalapácsoláshoz stb.)
A mechanikus filter működése rendkívül egyszerű, ennek ellenére hasonló eszközzel még senki nem vette fel a küzdelmet az allergia ellen. A szűrőt egy apró toló mozdulattal kell az orrnyílásba helyezni, és egy orrfújásszerű "erőltetett kilégzéssel" lehet onnan eltávolítani. Egy betét 24 órán keresztül használható.
A találmány szabadalmi védelem alá helyezése már megtörtént, a filter néhány hazai patikában már meg is jelent. Jelenleg az európai piaci bevezetés előkészítése zajlik, a szűrő külföldi premierjére várhatóan a jövő év elején kerül sor. (H. M.)