A szamárköhögést – más néven pertussziszt, ádáz köhögést vagy 100 napos köhögést – a Bordetella pertussis nevű baktérium okozza, amely elsősorban cseppfertőzéssel terjed. A kór rendkívül fertőző, és minden korosztályt érinthet, bár sokan jellemzően a gyerekek betegségének tartják. Az első járványokról már a XVI. században voltak feljegyzések, de még az 1990-es évek elején is évi 138 ezer halálos áldozatot szedett a betegség, miközben a védőoltás már a ’40-es években elérhető volt. Az utóbbi hónapokban azonban újra felütötte a fejét Európa több országában is, úgymint Bulgáriában, Görögországban, Hollandiában, Horvátországban, Spanyolországban vagy Szerbiában – olvasható a hvg360 cikkében.
Két csecsemő is meghalt Bulgáriában
Bulgáriában 1977-ben volt az utolsó szamárköhögés-járvány, 1997 óta pedig idén áprilisban jegyeztek fel először haláleseteket a hely egészségügyi minisztérium adatai szerint. Két egy hónapos csecsemő halt bele a betegség szövődményeibe, még az első védőoltásuk beadása előtt.
„A hír hatására rengetegen rohamozták meg a patikákat az emlékeztető oltásokért, a bolgár hatóságok pedig azt tervezik, hogy két héttel előbbre hozzák a csecsemők első oltását, így már másfél hónapos korukban megkaphatják a vakcinát” – áll a hvg360 cikkében.
Az országban egyébként eddig hivatalosan 500 fertőzöttet jegyeztek fel, a szakértők szerint azonban ennél jóval magasabb lehet a betegek tényleges száma, akár a több ezret is elérheti. „Tizenöt éve ezen a területen dolgozom, de még soha nem láttam ennyi esetet” – mondta el Valeri Velev szófiai gyermekorvos a bolgár Mediapool nevű lapnak.
Magyarországnak is aggódnia kell?
Itthon eddig 15 szamárköhögéses esetről lehet tudni ebben az évben a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) adatbázisa szerint. Tavaly azonban egy sem volt. „Múlt héten egy 4 éves, oltott budapesti kislánynál igazolták a betegséget, míg egy 11 éves lány vizsgálatai egyelőre folyamatban vannak” – fogalmaz a cikk.
Én 28 éve vagyok gyermekorvos, ezalatt még nem találkoztam vele” – mondta el a portálnak Kántor Irén, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) frissen megválasztott elnöke.
Itthon tehát még mindig ritkaságnak számít ez a betegség, ettől még azonban terjedhet. Kántor Irén elmondása szerint azok a csecsemők vannak most a leginkább veszélyben, akik még nem kaptak védőoltást a kór ellen, vagy még csak az első dózison vannak túl. Ezekkel a gyerekekkel tehát a szakértő szerint nem érdemes olyan országba utazni, ahol jelenleg is terjed a szamárköhögés.