Mi az a száraz köhögés?
Érdemes leszögezni, hogy bár a köhögésnek aligha örül bárki is, a mechanizmus valójában a szervezet védekezőrendszerének fontos része, célja pedig nem más, minthogy megszabadítson minket a potenciálisan káros anyagoktól. Ezt a feladatát olykor igen hatékonyan végzi, majd magától el is múlik, máskor viszont inkább csak rengeteg kellemetlenséget okoz. Mindez persze nagyban függ a kiváltó okoktól.
Jellege szerint megkülönböztetünk hurutos és száraz, avagy ingerköhögést. Ez utóbbi legfőbb jellemzője az improduktivitás, magyarán mondva az, hogy nem jár köpetürítéssel. A panasz gyakran akut formában jelentkezik, így például nátha esetén rendszeres, hogy a betegség korai szakaszában fájó, égető száraz köhögést tapasztalunk, ami aztán idővel - lényegében enyhülve - átfordul hurutos köhögésbe. Idült problémáról akkor beszélhetünk, ha a panasz legalább 8 héten át megmarad.
Az okok széles tárháza
A krónikusan fennálló, szűnni nem akaró száraz köhögés mindenképpen orvosi kivizsgálást tesz szükségessé, ugyanakkor a pontos diagnózis meghatározása egyáltalán nem könnyű feladat, mivel számos tényező állhat a háttérben. Egy-egy vírusos vagy bakteriális eredetű légúti fertőzés, hörghurut , tüdőgyulladás, tüdőfibrózis, allergia és asztma éppúgy kiválthatja a szimptómát, mint a szennyezett vagy túl száraz levegő, amely irritálja a légutakat. Bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként szintén jelentkezhet visszatérő köhögés, így például a magas vérnyomásra alkalmazott ACE-gátlók szedése esetén. Daganatos megbetegedések ugyancsak kiválthatják a panaszt, a tüdőrák egyik fő figyelmeztető jele éppen a krónikus köhögés, amely időnként véres köpetürítéssel, sípoló légzéssel, légszomjjal társulhat.
Talán meglepő, de még reflux is lehet az alapprobléma, mivel a nyelőcsőbe visszajutó savas gyomortartalom a nyálkahártyát ingerelve köhögést válthat ki. Ez jellemzően éjjel és reggel jelentkezik, valamint a betegek gyakori torokgyulladást, gombócérzést és rekedtséget is tapasztalhatnak. Kiváltó tényező lehet továbbá egy légutakba került idegen test, máskor pedig egyszerűen csak pszichés eredetű a panasz: a szorongás is kiütközhet ilyen testi tünetben. Fontos megemlíteni, hogy a dohányzás is okozhat ingerköhögést.
A lehetséges okok felsorolása még folytatható lenne, de talán ennyiből is kitűnik, mennyire fontos és összetett feladat a tünet pontos hátterének felderítése. Mindennek tükrében nem meglepő, hogy a kivizsgálás során egyaránt szükség lehet fül-orr-gégészeti, tüdőgyógyászati, allergológiai, gasztroenterológiai, infektológiai, kardiológiai, de akár neurológiai és pszichiátriai vizsgálatra is. Első lépésként természetesen forduljunk háziorvosunkhoz segítségért.