A tudományos magyarázat szerint az allergia az immunrendszer fokozott, kóros reakciója, melynek következtében a szervezetben hisztamin szabadul fel.
A szervezetben keringő hisztamint gyógyszeresen lehet "semlegesíteni", így a tipikus allergiás panaszok - tüsszögés, orrfolyás, orr- és szemviszketés, könnyezés - az antihisztaminok hatására csökkenhetnek, megszűnhetnek. Ez természetesen csak tüneti kezelés, hiszen az orvostudomány jelenlegi állása szerint még nem találtak végleges gyógymódot az allergiára, viszont a megfelelő időben elkezdett kezeléssel így is hatásosan csökkenthetőek az allergiás tünetek.
Fújjam?
A lohasztó hatású orrspray-k vagy orrcseppek az orrnyálkahártyában kitágult ereket helyileg húzzák össze, így csökkentve a légzést is nehezítő duzzanatot. Ezeket a vény nélkül is kapható orrspray-ket 7-10 napnál tartósabban azonban nem javasolt alkalmazni, mert ennél hosszabb használatuk nehezen kezelhető, úgynevezett gyógyszer okozta náthához is vezethet. A hosszan elnyúló, közvetlenül az orr nyálkahártyájára ható kezelés végső soron akár értágulathoz, az orr nyálkahártyájának sorvadásához is vezethet.
Ugyan az orrspray-k mellett szólnak azok az érvek, hogy gyorsan és hatékonyan enyhítik a tüneteket, ám alkalmazásuk kellemetlen következménye, hogy az érszűkítő hatáshoz a szervezet hozzászokik, és a függőség is elkerülhetetlen: egyre nagyobb adagok szükségesek belőle az eredményes kezeléshez. Az érszűkítő (lohasztó hatású) orrcseppek és orrspray-k elkülönítendők az ugyancsak orrba fújható (ún. intranazális) szteroidoktól, melyek csak orvosi vényre válthatók ki. Az allergiás nátha súlyosabb és makacsabb eseteiben alkalmazzák őket, és tartós alkalmazásuk megengedett.
Hosszútávon inkább szedje!
A közvetlenül az orrnyálkahártyára ható érszűkítő hatású készítményekkel szemben megoldást jelenthetnek a szájon át alkalmazható antihisztamin-tartalmú készítmények, melyek még tartós szedés után sem vesztik el hatékonyságukat.
Az ún. második generációs antihisztaminok elődeikkel szemben már nem álmosítanak, testsúlynövekedést nem okoznak, szedésük a munkavégzést, tanulást nem nehezíti. Többségük már vény nélkül kapható a patikákban, és már napi egyszeri adagja is hatékonyan csökkenti az orrfolyást, tüsszögést, orrviszketést és a szemtüneteket.
Amennyiben a tünetek nem mutatnak javulást, érdemes allergológushoz vagy fül-orr- gégészhez fordulni.