Az ma már szinte közhelynek számít, hogy naponta egy-két deci bor elfogyasztása jó hatással van az egészségünkre, de hogy miért is, az már sokak számára nem világos.
A Francia paradoxon kifejezést először Dr. Serge Renaud, a Bordeaux Egyetem kutatója vezette be, aki egy átfogó munkájában azt fedezte fel,
Miután az Egyesült Államokban a CBS 60 perc című igen közkedvelt oknyomozó műsora bemutatta a kutatás eredményeit, mintegy 44 százalékkal nőtt a vörösborfogyasztás az országban.
Ezt követően sok kritika érte Dr. Renaud munkáját, többek között a WHO is megerősítette, hogy a kutatás alulbecsülte a megbetegedések számát, azonban 2008-ban bizonyítékot találtak arra nézve, hogy a vörösborban lévő rezveratrol nevű anyag hatásosan csökkenti az erek falán keletkező lerakódásokat, és ezzel meg tudja előzni a stroke, a szívinfarktus, illetve egyéb érszűkületből adódó betegségek kialakulását.
Clare M. Hasler, a Kalifornia Egyetem munkatársa megvizsgálta, hogy mik a borfogyasztás legfontosabb előnyei.
Az "egészségügyi borfogyasztás" először a 90-es évek elején ugrott meg, a Francia paradoxon napvilágra kerülése miatt.
Hasler a legutóbbi kutatásokat összegezte, amelyek az alkoholfogyasztással foglalkoztak. Azt találta, hogy a bor nem csak szív- és érrendszeri betegségeket képes megelőzni, hanem a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását is, mindezek mellett jótékony hatással van a kognitív funkciókra, és a csontsűrűséget is növeli.
"Bár egyértelmű bizonyíték nincsen arra nézve, hogy a vörösbor hatásosabb, de a személyes véleményem szerint pont a vörös színt okozó antioxidáns hatású polifenolok magas koncentrációja, illetve a gyulladásgátló hatású rezveratrol miatt sokkal előnyösebb a vörösborból meginni naponta egy-két decilitert" - nyilatkozta Clare M. Hasler.
A szerző cikke a Food and Technology című lapban olvasható.
Animáció: HáziPatika.com