Akár 180/100 Hgmm-re is felmehet a vérnyomás
Hogy edzés közben általában mennyivel nő a vérnyomás, nem tudni pontosan. Egészséges embernél attól függ, hogy adott terhelésre mennyire megy fel a vérnyomás és/vagy a pulzusszám, hogy mennyire edzett. Hirtelen, nagy erőkifejtésre a kevésbé tréningezetteknél gyorsabban, a jobb kondiban lévőknél lassabban, de akár 180/100 Hgmm körülire is felmehet a vérnyomás és 120 felettire a pulzus. Ez általában gyorsan,10 perc után jelentősen csökken, vagy normalizálódik.
Ezeket az edzésformák válasszák azok, akiknek magas a vérnyomásuk
A laza testmozgással járó mozgásformák - pl. úszás , futás, séta, labdajátékok, gimnasztika - az ajánlottak azoknak, akiknek eleve magas a vérnyomásuk. A súlyzózás és a passzív feszítő gyakorlatok inkább provokálják a vérnyomás emelkedését, ezért vagy kerüljük, vagy csak fokozatosan emeljük a terhelést!
Fontos, hogy ilyenkor ne hajtsuk túl magunkat, mert akkor lazítás helyett csak stresszeljük a szervezetünket, illetve, ha túllépünk az adott kapacitásunkon, lehetőségeinken, akkor az könnyen sérüléshez vezethet, sőt rosszabb esetben még szívprobléma lehet a vége. Viszont a legcélszerűbb az, hogy még mielőtt magas vérnyomással nekiállnánk sportolni, kérjük ki szakember tanácsát, aki pontos iránymutatással és tanácsokkal szolgálhat az edzéstervet illetően.
A fizikai aktivitást fokozatosan kell felépíteni, a terhelést csak lépcsőzetesen szabad emelni. Nem teljesítménycentrikusan, hanem kedvünkre való mozgást választva kell sportolni, ellenkező esetben nem hogy nem fejti ki jótékony hatását, hanem még ronthat is az állapoton, hiszen azon fogunk idegeskedni, hogy miért is kell nekünk ezt csinálni. Ideális lenne a napi fél óra fizikai aktivitás, de már heti 2x1 óra is nagyon jó hatással lesz a szervezetre.
A magas vérnyomás életmóddal kezelhető!
Az Európai Hipertónia Társaság legújabb ajánlása alapján a követező életmódbeli változtatások segítségünkre lehetnek a vérnyomás normalizálásában. Ezek valamennyi hipertóniás betegnél szükségesek, függetlenül a gyógyszeres kezeléstől. A cél a vérnyomás csökkentése, az egyéb rizikófaktorok mérséklése és a beteg által szedett gyógyszerek számának csökkentése. Az alábbiakkal tehetjük a legtöbbet az optimális vérnyomásért!
- A dohányzás elhagyása
- Testtömeg csökkentése (és annak megtartása)
- A nagy mennyiségű alkoholfogyasztás csökkentése
- Fizikai aktivitás fokozása
- A só fogyasztás mérséklése
- A gyümölcs és a zöldség bevitel növelése, a telített és a teljes zsír bevitel mérséklése
5 kg testsúlycsökkenés: 3-4 Hgmm
DASH diéta: 8-12 Hgmm
Sóbevitel csökkentése (5g/nap): 4-5 Hgmm
Fizikai aktivitás növelése: 5-7 Hgmm
Alkoholfogyasztás csökkentése: 2-4 Hgmm