A folyamatos ellátást igénylő betegségben szenvedők gyakran pontatlanul szedik gyógyszereiket, ami nemcsak gyógyulásukat késlelteti, de gyógyításukat is jelentősen megdrágítja - mutatott rá a Health Affairs szaklap januári számában megjelent tanulmány.
A betegek szívelégtelenség, cukorbaj, magas vérnyomás vagy magas vérzsír szint miatt szedtek folyamatosan gyógyszert. Sok beteg ezen kóros állapotok miatt kombinált kezelésre szorult. A vizsgálat három év eredményeit összesítette.
A kutatók kimutatták, hogy átlagosan évente 7800 dollárral kevesebbe került azoknak az orvosi ellátása, akik gyógyszereiket az orvosi tanács szerint szedték, a pontatlan gyógyszerszedés pedig egyértelműen növelte az egészségügyi ellátás költségeit.
A vizsgált kórképek miatt kezeltek évente ugyan átlag ezer dollárral többet költöttek a patikában, ha mindig bevették a gyógyszert. Szívelégtelenség esetén azonban csaknem nyolcezer dollárral kevesebb volt gyógyszerkiadásuk, mert a pontatlan gyógyszerszedők csaknem két héttel több időt töltöttek évente kórházban. Hasonló eredményt kaptak a másik három kórképpel kapcsolatban is.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy a saját kezelésükkel odahaza nem sokat törődő betegeket súlyos állapotban kórházba kerülve, a drága kezelést jelentő őrzőszobákban kell ellátni.
Már korábban is kimutatták tanulmányok, hogy a betegek igen megbízhatatlanul veszik be gyógyszereiket, és gyakran ebben rejlik kezelésük hatástalanságának oka. A magas vérnyomás vagy az emelkedett koleszterinszint, sőt a vércukor magas értéke legtöbbször nem okoz panaszt és ezért a betegek egy része nem ritkán elfelejti, kihagyja a tabletta bevételét. A pontatlan gyógyszerszedés pedig súlyos veszéllyel jár: hosszú távon jelentősen növeli a betegség kockázatát.
Animáció: HáziPatika.com