Egy speciális gyógyszer segítségével csökkenthető a szélütést (stroke) követően 12 órán belül bekövetkező agykárosodás valószínűsége - állítják a Stanford Egyetem munkatársai.
Az immunrendszer működését lassító anyag képes gátolni az agyvizenyő kialakulását, ami tovább súlyosbítja az oxigénhiány miatt kialakult szövetkárosodást. A Proceedings of the National Academy of Sciences oldalain megjelentett tanulmány egérkísérleteken demonstrálja az alfa-B-krisztallin nevű fehérje hatását, mely egy természetes stresszválasz. Az anyag csillapítja az agyban zajló gyulladásos folyamatokat, így előzve meg a további roncsolódás kialakulását.
A vizsgálat során olyan genetikailag módosított egereket alkalmaztak, akiknél hiányzott az alfa-B-krisztallin, emiatt a stroke nagyobb károsodást okozott, mint a normális egyedeknél. Jelenleg egyetlen elfogadott szer ismert szélütés esetén, a szöveti plazminogén aktivátornak nevezett szert kapják a stroke-os betegek.
Ez a kutatás új utakat nyithat meg a stroke intenzív terápiájában, azonban még számos kísérletet el kell végezni, mielőtt embereken vonnának be a vizsgálatba.
Animáció: HáziPatika.com