Ezért tesz jó a délutáni pihenés
A napközbeni alvás ugyanolyan hatékonyan képes csökkenteni a vérnyomást, mint bármilyen más, ebből a célból végzett életmódbeli változtatás - állítja Dr. Manolis Kallistratos kardiológus. Minden alvással töltött órával 3 higanymilliméterrel csökken a szisztolés vérnyomás a vizsgálatok szerint. Egy kis adag vérnyomáscsökkentő gyógyszer átlagban 5-7 higanymilliméterrel tudja csökkenteni a vérnyomást, míg a szunyókálás átlagban 5 higanymilliméterrel.
Ezek az eredmények azért fontosak a szakértők szerint, mert már egy kisebb, körülbelül 2 higanymilliméteres vérnyomáscsökenés is képes mérsékelni a szív- és érrendszeri betegségek , illetve a szívroham kialakulásának esélyét. Ráadásul nem is kis mértékben - akár 10 százalékkal is.
49 perc is elég
A tanulmányhoz a szakemberek 212 ember adatait gyűjtötték össze. A résztvevők átlagéletkora 62 év volt, szisztolés vérnyomásuk pedig átlagosan 130 higanymilliméter körül alakult. Körülbelül a negyedük volt dohányos és/vagy cukorbeteg.
A vizsgáltak fele egyáltalán nem aludt délután, a másik felük pedig átlagosan 49 percet, mielőtt összehasonlították a vérnyomás-értékeiket. Emellett figyelembe vettek olyan faktorokat is, mint az alkoholfogyasztás, a koffeinbevitel, a sófogyasztás, a fizikai aktivitás szintje, a nem, az életkor, illetve a már meglévő egyéb betegségek és a rájuk felírt gyógyszerek rendszeres szedése.
A 24 órás megfigyelés után az eredmények azt mutatták, hogy a délután is alvó alanyoknak több mint 5 higanymilliméterrel lett alacsonyabb a vérnyomása. A szakemberek úgy nyilatkoztak, hogy bár nyilvánvalóan senkit sem akarnak arra bátorítani, hogy több órát aludjanak napközben, fontos, hogy ha beépítenek egy 30-60 perces pihenést, amiatt ne legyen lelkifurdalásuk. Azoknak, akiknek pedig magas a vérnyomásuk, kifjezetten jót is tehet, hiszen ha rendszeresen sziesztáznak, kisebb eséllyel kapnak szívrohamot vagy sztrókot.
Forrás: webmd.com