Új gyógyszer, új esély

Új megoldás született azoknak a betegeknek, akiken az eddigi terápiák nem segítettek.

Az Egyesült Államokban kb. 6,4 millió embert kezelnek krónikus angina pectoris, azaz koszorúér betegségből eredő mellkasi fájdalmak miatt. Életminőségüket, sőt életkilátásukat is meghatározza betegségük. A mai orvostudomány lehetőségei között gyógyszeres vagy műtéti megoldás, esetleg katéteres értágítás szerepel, de sajnos nem kevés beteg - 25-60% - mindezek ellenére továbbra is panaszos marad.

Egy új, hatásmechanizmusában innovatív gyógyszer, a ranolazine - e betegeknek is megoldást kínál. Az Amerikai Gyógyszer Hatóság /FDA/ már engedélyezte a gyógyszer forgalmazását krónikus angina pectorisban.

Mi a különbség az eddigi antianginás gyógyszerek és a ranolazine között?

Korábbi gyógyszereink a pulzusszámot, a vérnyomást, a szívizom contractilitását /összehúzódás erejét/, a bal kamra izomzatának falfeszülését csökkentették, vagyis hatásuk haemodynamikai, más szóval keringés-élettani volt. A lassúbb pulzus, a csökkenő falfeszülés és contractilitás a diasztolés coronaria áramlást javítják, így csökkentik az anginás panaszokat.

A ranolazine hatása nem ilyen.

A szívizom sejtjeit - mint más sejteket is - sejtmembrán határolja. Ez a burok nem zárt szerkezetű, hanem rajta nyílások /ún. csatornák / helyezkednek el. E csatornákon a Natrium, Kalium vagy a Calcium ionok ki-be közlekednek, amikor a csatorna éppen nyitva van. Anginás betegekben e csatornák hosszasan nyitva maradnak, a Natrium, majd a Calcium beáramlás pedig növeli a contractilitást és a falfeszülést. A ranolazine zárja a Natrium csatornákat, ezzel megakadályozza a leirt kedvezőtlen folyamatokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az új készítmény javítja a terhelhetőséget is, vagyis nagyobb terhelés sem okoz mellkasi fájdalmat. Hatása azonban tartós is: 2007. márciusában a JACC -ben /amerikai orvosi újságban / 800 anginás beteg, 2,82 évig tartó megfigyeléséről számoltak be, kedvező eredménnyel. A betegek 2 éves túlélése igen kedvező, 94,4% volt.

A gyógyszeres kezelésre rosszul reagáló, ún. refracter anginás betegek számára ezzel új opció született!

Nemrég az Amerikai Kardiológusok Kongresszusán beszámoltak a ranolazine akut coronaria betegségben történő alkalmazásáról is. Ezekben a betegekben a halálozás, az infarktusok előfordulása nem lett a ranolazine révén kevesebb, de az akut betegség utáni, visszatérő panaszok - recurrens anginák száma - szignifikánsan megkevesbedett. Csökkent a ritmuszavarok száma is.

Csak remélni lehet, hogy az új gyógyszer mihamarabb és megfelelő áron elérhető lesz a hazai gyógyszerpiacon.

2007-06-19 12:04

Forrás: Weborvos Dr. Káli András PhD.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra