Ezt tegyük, ha az egész család ágynak dőlt (x)

Apa köhög, anya tüsszög, a gyereknek pedig már hetek óta folyik az orra – bár a nátha alapesetben könnyen és gyorsan gyógyuló betegség, igazi rémálommá válhat, ha az egész család elkapja. Hogyan előzzük meg a bajt, és mit tehetünk, ha már megbetegedtünk?

A nátha, vagy köznapi nevén a megfázás a felső légutak vírusos fertőzése következtében alakul ki. A megfázás a leggyakrabban előforduló betegségek közé tartozik, és különösen az októbertől márciusig tartó hónapokban jelentkezik. Becslések szerint egy átlagos egészségi állapotú, átlagos körülmények között élő felnőtt évente 3-4 alkalommal esik át náthás megbetegedésen.

NAGY KIHÍVÁS AMIKOR AZ EGÉSZ CSALÁDOT LEDÖNTI A NÁTHA. FOTÓ: GETTY IMAGES
NAGY KIHÍVÁS AMIKOR AZ EGÉSZ CSALÁDOT LEDÖNTI A NÁTHA. FOTÓ: GETTY IMAGES

Tényleg a hidegtől fázunk meg?

Bár a náthás megbetegedések valóban gyakrabban jelentkeznek hideg időben, a közhiedelemmel ellentétben a hideg csak közvetetten járul hozzá a megfázás kialakulásához. Hidegben a szervezetünk védekezőképessége, az immunrendszerünk legyengül, valamint romlik a kihűlt területek, így például az orrnyálkahártyánk vérellátása is. Ezek a körülmények teszik sokkal egyszerűbbé a különféle vírusok számára, hogy megbetegítsék a szervezetünket.

A nátha tehát egy fertőző betegség, amelyet bizonyos vírusok okoznak a szervezetbe jutva, ha ott az immunrendszer nem győzi le őket.

Milyen vírusok okozzák a náthát?

A náthát a legtöbb esetben különböző vírustörzsekhez tartozó vírusok okozzák, a leggyakoribb az orrnyálkahártya gyulladásáért felelős rhinovírus és az RSV (respiratorikus szinciciális vírus).

A kórokozók leginkább cseppfertőzéssel, vagyis beszéd, tüsszentés vagy köhögés útján a levegőbe kerülve terjednek emberről emberre, de kézfogással, esetleg a beteg által érintett tárgyak közös használata révén is továbbadhatók. Ebből kiindulva tehát a leghatékonyabb valójában az lenne, ha egyáltalán nem kerülnénk kapcsolatba más emberekkel, nullára csökkentve ezzel az esetleges megfertőződés veszélyét. Ez persze nemcsak bizarr ötlet, hanem a gyakorlatban is kivitelezhetetlen.

A bezárkózás helyett próbáljunk meg minél jobban odafigyelni a higiéniás szabályok betartására, például a gyakori kézmosásra, valamint igyekezzünk megerősíteni az immunrendszerünket. Minél egészségesebb ugyanis az immunrendszerünk, annál könnyebben tudja kivédeni a kórokozók támadásait. Iktassunk be minél több zöldséget és gyümölcsöt az étrendünkbe, mozogjunk rendszeresen a friss levegőn, és ügyeljünk a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra.

Enyhítsük az orrdugulást, és védjük az orrnyálkahártyát!

A nátha leggyakoribb tünete a tüsszögés, az orrfolyás és az orrdugulás Ez utóbbi talán a legbosszantóbb és legkellemetlenebb, ami a legegyszerűbb nappali aktivitásainkra és az éjszakai pihenésünkre is rányomhatja a bélyegét. Ilyenkor gyakran nyúlunk a patikákban kapható, kémiai úton ható orrcseppekhez és orrspray-khez, amelyek az orrdugulást ugyan gyorsan és hatékonyan képesek megszüntetni, hosszú távon azonban kiszáríthatják az orrnyálkahártyát. Sőt, ezen szerek esetében a függőség kialakulásának kockázatával is számolni kell, ha valaki nem az előírásoknak megfelelő ideig alkalmazza azokat.

PATIKÁBAN KAPHATÓ GYÓGYÁSZATI SEGÉDESZKÖZ. FOTÓ: PHYTOTEC HUNGÁRIA BT.
PATIKÁBAN KAPHATÓ GYÓGYÁSZATI SEGÉDESZKÖZ. FOTÓ: PHYTOTEC HUNGÁRIA BT.

A kémiai orrsprayekkel szemben a vény nélkül kapható Reventil orrspray szelíden, az orrnyálkahártya károsítása és a hozzászokás kialakulásának veszélye nélkül jelenthet segítséget a problémánkra, enyhíti az orrdugulást és az orrfolyást. Emellett a Reventil orrspray különleges összetevőjének, a 100%-ban természetes eredetű ectoinnak köszönhetően csökkenti az orrnyálkahártya gyulladását, és elősegíti annak regenerációját. A Reventil orrspray tartósítószer-mentes és gyermekek számára is alkalmazható.

Ectoin – az egysejtűek titkos fegyvere

Az ectoin egy kis molekulájú aminosav-származék. 1985-ben fedezték fel a Wadi el-Natrun sivatagban. Felfedezése előtt a tudósok arra voltak kíváncsiak, hogyan képesek bizonyos egysejtűek túlélni a dermesztő hideget és a sivatagi forróságot egyaránt. Kiderítették, hogy ezeket az élőlényeket egy speciális molekula, az ectoin védi. Az ectoin megköti a vizet, ezáltal védőburkot képez, és óvja a sejtfelszínt a kiszáradástól, illetve sérülés esetén részt vesz a sejtregenerációban.

Számos kutatást és vizsgálatot követően kiemelkedő sejtvédő tulajdonságai miatt napjainkra az ectoint orvostechnikai eszközökben, illetve egyéb, gyógyászatra és egészségmegőrzésre szánt készítményben, valamint a szépségiparban is gyakran használják.

A bőrápolásban is kiválóan teljesít: véd a környezeti ártalmaktól, mint a szennyeződések, UVA okozta öregedési folyamatok, kék és látható fény. Ezen kívül jelentős hidratáló és védőréteg-erősítő, valamint nyugtató és gyulladáscsökkentő szerepe is van. Néhány tanulmány szerint anti-aging hatása is van.

Hogyan nyerik ki?

Természetes úton, a Holland Antillákról származó Halomonas elongata baktériumból nyerik ki (amely egy extrém sótoleráns baktériumfaj).

Az ectoin saját maga, valamint a közelében lévő fehérjék és sejtmembránok körül vizes védőréteget hoz létre. Az ectoin képes megvédeni a sejtmembránokat a kémiai és fizikai károsodásoktól, ennek köszönhetően az ectoinnal csökkenthetők a különféle stresszfaktorok (pollen, allergének, UV-sugárzás, sugárterápia, hő és szárazság) hatására kialakuló gyulladásos folyamatok, mint a bőr, az orr, a szem vagy a nyálkahártya gyulladása.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.