Már most készülj a tavasszal járó kellemetlenségekre!

Lassan itt a tavasz, virágoznak a fák, a pollenallergiásoknak pedig már készülniük kell a szezonra. Milyen megelőző intézkedéseket tehetünk, ha allergiások vagyunk? Vagy miből gyanakodhatunk arra, hogy allergiások lettünk?

Allergiák az immunrendszer túlműködésének következményeként fordulnak elő. Az immunrendszer általában védi a testet a betolakodóktól, például a vírusoktól és a baktériumoktól, amelyek betegségeket okozhatnak. Az allergiás emberek immunrendszere az ártalmatlan anyagokra – például pollenek, háziállatok szőre, poratka – is úgy reagál, mintha károsak lennének, és emiatt olyan folyamatokat indít el a szervezetben, amelyekkel védekezik ellenük.

ELKEZDŐDÖTT A POLLENSZEZON. FOTÓ: GETTY IMAGES
ELKEZDŐDÖTT A POLLENSZEZON. FOTÓ: GETTY IMAGES

Azokat az anyagokat, amelyek az immunrendszer túlreagálását okozzák, allergénnek nevezzük. Gyakori allergének:

  • por, pollen vagy állatok,
  • ételek, például tojás és diófélék,
  • méhcsípés, gyógyszerek és penészgomba.

Az allergia nem gyógyítható, de a jó hír, hogy a tünetek alapján könnyen diagnosztizálható és kezelhető. A szénanáthának nevezett szezonális allergia nagyon gyakori.

A szezonális allergia tünetei:

  • az orr, a szájpadlás, a torok és a szemek viszketése,
  • vízszerű orrfolyás, orrdugulás,
  • gyakori tüsszögés, szemviszketés,
  • fejfájás,
  • köhögés, kilégzési sípolás,
  • valamint az ingerlékenység is jellemző.

Honnan tudom, hogy allergiám van?

1.     Az átlátszó, színtelen váladék, a gyakori tüsszentés és a torokban, az orrban vagy a fülekben érzett viszketés mind-mind utalhat allergiára.

2.     Figyeljük a tüneteink időzítését és időtartamát is! Egy-két napig vagy inkább hetekig tart a megfázásnak hitt allergia? Nyomtalanul múlik el, pedig nem csináltunk semmit másképp? Az időtényezők fontos támpontot adhatnak az orvosunknak is.

3.     Ételallergia esetén fontos, hogy a valóban allergia által kiváltott, testünk által adott reakció nem csak a bélrendszerre van hatással, mert egy egyszerű puffadás, gyomorgörcs vagy hasmenés még nem jelent allergiát. Az allergiás reakció a szervezetünk több különböző rendszerében is megjelenik, így legtöbbször valamiféle kiütést vagy légzési panaszt is okoz.

Az allergia súlyossága egyénenként változó, a kisebb irritációtól a súlyos anafilaxiáig terjedhet. A kezelés általában antihisztaminokkal történik, ezek alkalmazását ideális esetben a túlérzékenység okának megállapítása előzi meg. Amennyiben súlyos túlérzékenységi reakció, de nem anafilaxiás sokk lép fel, intravénás szteroid és antihisztamin együttes adása lehet szükséges, orvosi felügyelet mellett. Bizonyos esetekben allergén immunterápiára is sor kerülhet.

Az allergiás reakció megelőzése

1.     Az allergiás reakciók megelőzése az allergia típusától függ, de a megelőzés alapja minden esetben az allergének lehetőség szerinti kerülése.

2.     Ha pollenallergiánk van, akkor igyekezzünk a szabadban tartózkodást az allergén koncentrációjának csúcsidőszakában minimalizálni.

3.     Érdemes az otthonunkban HEPA-szűrőkkel ellátott légtisztítókat beszerezni.

4.     A megfelelő életmód és étrend kiválasztása segíthet erősíteni az immunrendszert és csökkenteni az allergiás reakciók kockázatát. Fontos, hogy az étrend tartalmazzon antioxidánsokban gazdag ételeket, például gyümölcsöket és zöldségeket, valamint olyan élelmiszereket, amelyek omega-3 zsírsavakat tartalmaznak, mint például a lazac vagy a lenmag.

5.     Az aktív életmód is hozzájárulhat az immunrendszer megerősítéséhez és az allergiás tünetek csökkentéséhez.

6.     Figyeljük a pollenjelentéseket!

7.     Szabadban tartózkodás után az esti hajmosással csökkenthetők az éjszakai allergiás tünetek.

8.     A szellőztetés időpontját tervezzük meg előre. Csak hajnalban szellőztessünk, amikor a legalacsonyabb a levegő pollenkoncentrációja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -2 °C

A felhős tájakon is fokozatosan csökken a felhőzet, és többnyire derült vagy gyengén felhős, napos, csapadékmentes időben lesz részünk. Az északnyugati, északi szelet többfelé kísérik élénk, a magasabban fekvő helyeken erős széllökések, majd a nap második felében mindenhol mérséklődik a légmozgás. Kora délutánra 4 és 8 fok közé emelkedik a hőmérséklet. Késő este -4, +2 fokot mérhetünk. Ma a hidegfront okozhat tüneteket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra