Bár a bőr rugalmasságának, tömörségének és feszességének csökkenése már a harmincas évek előtt megkezdődik, látványos gyorsulást főként az ötödik X-et követően tapasztalhatunk. A változó kor miatti hormonváltozás jelentős hatással van a bőr állapotára, működésére és sebezhetőségére is, ezt figyelembe véve szükséges a bőr ápolásáról gondoskodni.
Az ösztrogén csökkenésével jelentősen visszaesik a kollagén és az elasztin termelődése, valamint a bőr vízmegkötő képessége. Emiatt elvékonyodik, kiszárad, szerkezete megváltozik, így többek között festékanyagának termelődése visszaesik, eloszlása egyenetlenné válik. A lelassuló anyagcsere-folyamatok miatt a bőr regenerálódása igencsak mérséklődik, az erek fala sérülékenyebb lesz, vízhiányosabbá válik, oxigén- és tápanyagellátása leromlik.
Mindazonáltal a bőr állapotának változását nemcsak az öregedés okozza, hanem az életminőség is nagymértékben hozzájárul. Elég csak nem a megfelelő kozmetikumokat választani, és már ez is negatívan hat a többi tényezőre.
Bár minden korban javasolt a minőségi készítmények alkalmazása, 50 év felett kifejezetten fontos. A készítmények mindenképpen tartalmazzanak vitaminokat, ásványi anyagokat, gyógynövény-kivonatokat, és kerüljük a nem természetes alapanyagú, különféle adalékanyagokat tartalmazó szereket. A kellően alapos, de kíméletesen ható, a bőrszövet minden rétegébe elérő készítményekkel, külső-belső hidratálással jelentősen hozzájárulhatunk bőrünk egészségének és szépségének megőrzéséhez.
Tény, hogy a világos, érzékeny bőr hajlamos a korai ráncképződésre, ám ötven felett a nők túlnyomó többségének nemcsak szárazabbá, de érzékenyebbé is válik a bőre. Mivel az öregedés látható jeleiért nagyban felelős a napsugárzás, gondoskodni kell a fokozott fényvédelemről, különösen a májfoltok megjelenésének vagy sötétebbé válásának elkerülése érdekében.
Az életkor előrehaladtával egyre nehezebben regenerálódó bőrt óvni kell a napozás ártalmaitól, mivel csökken a szervezetben a sugárzás káros hatásaitól védő pigment, a melanin képződése. Ennek érdekében legalább 30 feletti faktorszámú, széles spektrumú, UVA és UVB sugárzás ellen is védő, organikus, kémiai és biológiai szűrőket tartalmazó fényvédő készítményeket alkalmazzunk, amelyek óvják a bőrt a kiszáradástól és a pigmentfoltok kialakulásától. A színezett krémek például egyenletesebbé teszik a bőr árnyalatát és elfedik a színhibákat. A speciális, valamint bőrnyugtató összetevőkben gazdag szerekkel jelentősen lassíthatjuk a ráncosodást is. Fontos, hogy a napvédő készítményeknek adjunk kellő időt, hogy felszívódjanak a bőr rétegeibe.
Nem árt tudni, hogy az UVB-sugarak felelősek a napégésért, és ha túl sokszor leégünk, akkor ez tartós DNS-károsodást okoz, és akár bőrdaganatot is okozhat, míg az UVA-fény erősen pigmentálja a bőrt, és hosszú távon az idő előtti öregedésért felel.
A bőrápolás minden esetben három lépésből áll: tisztításból, ápolásból és fényvédelemből. Minden készítményt a bőr típusának és problémáinak megfelelően kell kiválasztani.