Egy házasságban előfordulhatnak olyan nehéz helyzetek, amelyek megrendíthetik a párok egymás iránti elköteleződését és a kapcsolatuk stabilitását. Statisztikák szerint a válások jelentős része a nők kései negyvenes és ötvenes éveire, vagyis a változókor időszakára datálható. A Metro cikke szerint a menopauza fizikai, mentális és érzelmi tünetei gyakran a legstabilabb lábakon álló párkapcsolatokat is elsöpri.
Komoly kihívás elé állítja a párokat
Változókornak (más néven klimaxnak) az utolsó havi vérzés időpontját megelőző, és azt követő életszakaszt nevezzük. Hátterében a női szervezet hormonháztartásának változása áll: a petefészek működése fokozatosan hanyatlik, végül leáll, nem termel ösztrogént és progeszteront. Ilyenkor a peteérés megszűnik, illetve a menstruáció is elmarad, azaz lezárul a termékenység időszaka. A változókor általában negyvenéves kor után kezdődik, az azonban, hogy a megváltozott hormonális állapothoz való alkalmazkodás kinél mennyi idő alatt zajlik le, egyénenként eltérő lehet: ez néhány évig, de akár egy évtizeden át is eltarthat.
A brit statisztikai hivatal számításai szerint a 45 és 49 év közötti párok válási aránya tetőzik a szigetországban. A perimenopauza és a menopauza ugyanis olyan fizikai és érzelmi tüneteket vált ki, amelyek nagy kihívást jelenthetnek a párok számára. A testén végbemenő változásokkal párhuzamosan sok nő szorongással, depresszióval és önbizalomhiánnyal kell, hogy szembenézzen. Mindez komoly hatással lehet a kapcsolatokra, új problémákat okozva, vagy a korábbiakat is felerősítve.
A témában végzett egyik korábbi felmérés szerint a nők 65 százaléka érezte úgy, hogy a menopauza időszaka negatívan befolyásolta a párkapcsolataikat, az egyik fő probléma pedig az intimitás és a fizikai kapcsolat háttérbe szorulása volt. Maga a menopauza persze nem közvetlen kiváltó oka a házasságok felbomlásának, inkább csak felerősít már meglévő feszültségeket. Ez a folyamat a viták fokozódásától indul, majd a csendes közönyön keresztül a párok lassú elhidegüléséhez vezet.
Persze nem kerül minden házasság krízisbe a változókori panaszok felerősödésével. Párkapcsolati szakemberek szerint az aktív kommunikáció, a párok empatikus hozzáállása, valamint az együtt töltött, minőségi idő segíthet, hogy átvészeljék a kritikus időszakot és megerősítsék az egymás iránti elköteleződésüket. Sok esetben érdemes szakemberhez is fordulni, aki segíthet abban, hogy a szőnyeg alá söpört problémák ne váljanak kezelhetetlen méretűvé, a házastársak pedig megbeszélhessék az esetleges sérelmeiket.