Sarah Holley professzor és csapata 127 középkorú és idősebb házaspár magatartását követte nyomon 13 éven keresztül, megfigyelve, hogy a felek hogyan kezelik a konfliktusaikat - a házimunka megosztásának témakörétől kezdve a pénzügyekig.
A szakértők 15 perces beszélgetéseket vettek videóra, hogy elemezzék a kommunikációt. Holley és kollégái azt akarták látni, hogy a párok hogyan változtatnak romboló hatású kommunikációs sémákon és a követelés-visszavonulás mintán az idő múlásával. A követelés-visszavonulás minta azt jelenti, hogy az egyik fél erőszakkal változtatni szeretne a másikon, de az passzívan reagál erre a törekvésre.
Kiderült, hogy míg a követelés-visszavonulás minta legtöbb aspektusa változatlan maradt, a férjek és a feleségek egyaránt "hajlamosabbá váltak elkerülő magatartás tanúsítására vita során". Magyarán a házaspárok mindkét tagja egyre nagyobb eséllyel váltott témát, illetve terelte a figyelmet a konfliktuson kívüli tényezőre.
A problémák elkerülését általában kapcsolatromboló viselkedésként tartják számon, hiszen a megoldás útjába állhat. A fiatalabb párok számára, akik új gondokkal szembesülnek, ez akár igaz is lehet. De az idősebbek esetében, akik között évtizedek óta ugyanazok a játszmák zajlanak, az elkerülés lehet a "veszélyes" területekről biztonságosabb vizekre való evezés eszköze.
"Ez egybeesik a korral kapcsolatos társas érzelmi igények változásával, amely szerint az egyének kevesebb konfliktust és több pozitív élményt szeretnének átélni a későbbi életszakaszokban" - magyarázta Holley.