A változókorral járó jellegzetes tünetek, azok közül is elsősorban a pszichológiai és szexuális jellegű problémák rosszabbul érintik azokat a nőket, akiknél korai petefészek-elégtelenséget (POI) diagnosztizáltak - derült ki az Észak-Amerikai Menopauza Társaság folyóiratában megjelent friss tanulmányból, melyet a News Medical portál szemlézett .
Az új kutatás során a szakértők közel 300 kínai nő bevonásával vizsgálták a korai petefészek-elégtelenséggel küzdőknél jelentkező klimaxos tüneteket, majd összehasonlították azok súlyosságát a természetes menopauzát átélt hölgyek tüneteivel. A szakemberek arra jutottak, hogy a POI-val diagnosztizált alanyoknál gyakoribbak a változókori tünetek , és gyakran súlyosabb formában is érintik őket, mint a változókoron 50 éves kor felett áteső társaikat. Különösen rosszabbul érintették őket a hangulatingadozások, a hőhullámok, az álmatlanság, a kimerültség, valamint a szexuális élettel összefüggő problémák, mint például a hüvelyszárazság, a fájdalmas közösülés vagy a libidócsökkenés.
Idő előtt jön a változókor
Korai petefészek-elégtelenségről akkor beszélhetünk, ha a korábban normális ciklus 40 éves kor előtt kezd megszűnni, azaz a változókori tünetek idő előtt jelentkeznek. Hátterében jellemzően genetikai vagy autoimmun kiváltó okok húzódnak. Az állapot nemcsak a gyerekvállalás szempontjából jelenthet gondot, a korai petefészek-elégtelenség kimutathatóan összefüggésbe hozható olyan betegségek magasabb kockázatával, mint a csontritkulás, a szív- és érrendszeri problémák, a kognitív zavarok, valamint a szexuális diszfunkciók .
Az eredmények fényében dr. Stephanie Faubion, a kutatást vezető orvosigazgató hangsúlyozta, hogy a POI-vel diagnosztizált nők esetében még nagyobb figyelmet kell fordítani a pszichés és szexuális zavarok megelőzésére, illetve kezelésére. A korai petefészek-elégtelenség ösztrogénpótlással kezelhető, a panaszok megszüntethetők, ám a menstruációs ciklus nem állítható helyre teljesen, ezért a teherbeesésre sem lesz már mód. Az ismert kockázatok miatt az érintetteknek különösen javasolt a rendszeres orvosi kontroll, valamint a hormonpótlás miatt fokozott nőgyógyászati ellenőrzés és rendszeres mammográfiai vizsgálat is szükséges.