Klimax, menopauza, változókor. Olyan kifejezések, melyekkel minden nő megismerkedik egy bizonyos életszakaszban. Sokszor nehezen viselhető terhei megkeserítik életüket, félelemmel gondolnak rá, hiszen nem csak hormonális, hanem többnyire az egész életmódot érintő változásról is beszélünk.
„A változókor egyenlő a problémákkal” – ennek az előítéletnek is megvan a maga története. Nem minden probléma jelentkezik közvetlenül a változókor hatására, vannak köztük olyanok is, amelyek az addigi helytelen életvitel következményei, de egy ideig nem voltak észlelhetők.
Változókorban sok bonyolult folyamat játszódik le
A változókorban jelentkező panaszokról csak minden ötödik nő állíthatja, hogy nem szenved tőlük vagy csak nagyon keveset érez belőlük. Érdekesség, hogy ők elsősorban azok az aktív, életvidám nők, akik számára az egészséges életmód mindig is fontos volt. Ezért is érdemes odafigyelni arra, hogyan élünk, hiszen ezzel csak megkönnyítjük a tünetek lefolyását.
Ebben a hosszú időszakban sok bonyolult folyamat játszódik le, amelyek erősen leegyszerűsítve a következőképpen magyarázhatók: a petefészek működése, illetve néhány hormon termelődése (elsősorban az ösztrogéné) lecsökken, és előbb-utóbb le is áll. Ezáltal a hormonok érzékeny egyensúlya átmenetileg felborulhat.
A nők mintegy harmadánál ennek hatására alakulnak ki a változókorra jellemző tipikus panaszok:
- hőhullámok
- hangulatváltozás
- alvászavar, fáradtság, kipihentség hiánya
- érzékenység, türelmetlenség, lassúság
- memória és koncentrációzavar
- energiaszint csökkenése
- befelé fordulás, visszahúzódás érzelmi kontrollvesztés
- félelem a teljesítőképesség csökkenésétől
- enyhe hízás
Nagyon sok mindent lehet tenni azért, hogy a változókort panaszok és problémák nélkül éljük meg.
Nagyon hatásos a többi között a vitaminokban és rostokban gazdag táplálkozás, a megfelelő mozgás illetve egyszerűen az is, ha azt tesszük, ami az egészséges és aktív élet örömeit szolgálja.
Téves gondolat, miszerint felesleges időtöltés a nőgyógyász felkeresése ebben az időszakban, hiszen a rendszeres megelőző vizsgálatokon túlmenően azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a nőgyógyász az egyik leghozzáértőbb és legnélkülözhetetlenebb személy a változókori tünetek felismerésében és kezelésében.