A menopauza jelentkezésének ideje nagyban múlik a genetikán, de a végső esetben alkalmazott hormonterápia mellett tehetünk pár dolgot, hogy késleltessük, vagy legalább enyhítsük a tüneteit. Mutatjuk, mit érdemes kipróbálni a Women's Health cikke szerint.
Sportoljunk, de kerüljük a túledzést!
A rendszeres mozgás az egyik legjobb dolog, amellyel elodázhatjuk a menopauzát, mivel segít fenntartani a hormonális egyensúlyt, és normalizálni a testzsír mennyiségét. Ugyanakkor több kutatás is kapcsolatot talált a túl gyakori és intenzív edzés és a korai menopauza között. A túledzés megzavarhatja a hormonrendszert, ami a menstruációs ciklusra is hatással van. A sport az egészséges súly fenntartása miatt is fontos - az elhízás, de a kóros soványság is siettetheti a klimaxot.
Tegyük le a cigarettát!
A dohányzás szintén előrébb hozhatja a menopauza idejét, mivel a cigarettában található nikotin és egyéb vegyi anyagok elpusztíthatják a petesejteket. Kutatások szerint a dohányos nőknél a menopauza 1-4 évvel korábban jelentkezik, mint a nem dohányzóknál.
Kerüljük a környezeti toxinokat!
Alaposan nézzük meg, hogy milyen sminktermékeket, krémet, testápolót, mosószert, takarítószert és edényeket használunk, mivel az ezekben lévő, toxikus vegyi anyagok is siettethetik a menopauzát. Minél kevesebb ilyesmi kerül a szervezetünkbe, annál nagyobb esély van rá, hogy hormonrendszerünk harmonikusan fog működni.
Legyünk mértéktartóak az alkohollal!
Az alkoholfogyasztás önmagában még nincs hatással a menopauzára, de bizonyos rizikófaktorokkal kombinálva már okozhat gondot, és ugyanez a helyzet a koffeinnel is. Naponta 1-2 csésze kávénál, illetve heti körülbelül 4 deciliter alkoholnál (bornál vagy sörnél) csak kivételes esetekben fogyasszunk többet.