"A pótlólagos ösztrogén valóban pozitív hatást gyakorolhat a szexuális működésre" - jelentette ki Dr. Hugh Taylor, a Yale Egyetem orvosi karának vezető kutatója, akinek csoportja a JAMA Internal Medicine folyóiratban publikálta eredményeit. A tanulmány a menopauza kulcsfontosságú - ám kevésbé dokumentált - hatását vizsgálta. Dr. Jennifer Wu, a New York-i Lenox Hill klinika szülész-nőgyógyásza szerint a menopauza egyik legfontosabb panasza a szexuális működés megváltozása. "Sok nő nagyon fél ettől, mert tart tőle, hogy hatással lesz a partnerével való kapcsolatára, ha az izgalmi állapot, a vágy, a lubrikáció és az orgazmus elkerülhetetlenül csökken" - magyarázta.
Az ösztrogénbevitel módja is fontos
Taylor csapata a szexuális funkciókban bekövetkezett változásokat 670 olyan nő esetében vizsgálta, aki a megelőző három évben lépett be a menopauzába. A 42 és 58 év közötti nők ösztrogénkiegészítő tablettát, tapaszt vagy placebót kaptak.
Emellett olyan kérdőíveket töltettek ki velük, amelyek szexuális funkciójukról tettek fel kérdéseket, beleértve a vágyat, a kielégülést és a fájdalmat is. Azok a nők, akik egy bizonyos küszöbérték alatti értéket értek el, az alacsony szexuális funkciójú csoportba kerültek. Összességében azok a nők, akik a bőrükön keresztül jutottak ösztrogénkiegészítéshez, négy év alatt mérsékelt javulást mutattak szexuális funkciójukban a placebocsoportban lévő nőkhöz képest.
A tanulmány szerzői szerint az ösztrogénbevitel módszere számít. A tapaszt használók pozitív tapasztalatai ugyanis nem jelentek meg a pirulát szedőknél, és nem lehetett különbséget kimutatni a placebós csoport tagjaival való összehasonlításkor. Illetve a nők, akik tapaszt alkalmaztak, kisebb szárazságról és szexuális fájdalomról számoltak be, mint a placebóval kezeltek. A placebocsoporthoz képest az alacsony szexuális funkciójú nők aránya szintén alacsonyabb volt a tapaszos ösztrogénterápia után. A javulás viszont nem volt látható, ha az ösztrogént tablettában adagolták.
"Az ösztrogénadagolás módja személyre szabható az egyén tüneteinek függvényében. Míg a tapaszos megoldás a szexuális működés szempontjából lehet a legjobb, addig a szájon át adott ösztrogén a hangulat javítására alkalmasabb. Azaz nem ugyanazt a hatást lehet elérni" - magyarázta Taylor.
Míg a korábbi vizsgálatok arra utaltak, hogy a hosszú távú ösztrogénpótló terápiák növelik a mellrák és a stroke kockázatát, addig Taylor szerint még mindig van helye a rövidebb távú kezeléseknek. Ezt azzal indokolta, hogy "általában az ösztrogénnek jelentős előnyei vannak, és a menopauza első néhány évében csak alacsony kockázat áll fenn".
Forrás: medlineplus.gov