Férfi vs. női klimax: segítség, mi történik a házasságommal?!

A klimax általában csak a nőkkel kapcsolatban kerül szóba, pedig hasonló állapot a férfiaknál is bekövetkezik. Milyen tünetei vannak? Mik a hasonlóságok a férfi és a női klimax esetén? Mit tehetünk, hogy könnyebben átvészeljük ezt az időszakot?

A férfiklimax vagy andropauza azokat a hormonális változásokat foglalja össze, amelyek a férfiak testében mennek végbe az öregedés során. Az andropauza általában 45 éves kor fölött kezdődik, és körülbelül 60-70 éves korban ér véget, míg a női változókor 10-15 évig tart, a negyvenes évek második felétől kezdődően.

A KLIMAX MIATT A FELEK GYAKRAN ÚGY ÉRZIK, ELTÁVOLODTAK EGYMÁSTÓL. FOTÓ: GETTY IMAGES
A KLIMAX MIATT A FELEK GYAKRAN ÚGY ÉRZIK, ELTÁVOLODTAK EGYMÁSTÓL. FOTÓ: GETTY IMAGES

Mi történik ilyenkor a férfiaknál: csökken a férfi nemi hormonok szintje, ami nemcsak a nemi életre hat ki, hanem a közérzetre és a pszichés állapotra is. A férfiklimax tünetei lehetnek: csökkenő izomerő és libidó, merevedési zavarok, figyelmetlenség, a motiváció és az energia csökkenése.

A nőknél a klimax során a két fontos női hormon, előbb a progeszteron, majd az ösztrogén hormon szintjének folyamatos csökkenése miatt nemcsak a menstruáció válik rendszertelenné, majd marad el végleg, hanem más kellemetlen tünetek, egyebek mellett hőhullámok, rossz közérzet, heves szívdobogás, hüvelyszárazság és ízületi fájdalmak is megkeseríthetik a nők mindennapjait. 

A testükben végbemenő hormonális változások miatt mind a nők, mind a férfiak egyre gyakrabban érezhetik magukat depressziósnak, de hangulatváltozások, fejfájás, izzadás, álmatlanság, elhízás, sőt akár csontritkulás is jelentkezhet mindkét nemnél.

A klimax miatt a felek gyakran érezhetik azt, hogy párjukkal eltávolodtak egymástól, a meghitt, együtt töltött időt gyakrabban válthatják fel viták. A szexuális vágy csökkenését pedig elhidegülés kísérheti. Ez az időszak a legstabilabb lábon álló házasságokat is komoly próbára teheti.

Hogyan lehet segíteni a problémán?

Az első és legfontosabb, hogy ne kezeljük tabuként: a klimax egy állapot, nem pedig betegség.

Rengeteget segíthet a helyzet tisztázása, a nyílt, őszinte kommunikáció, a természetes élettani folyamat felismerése, az érintett(ek) pozitív hozzáállása és a környezet elfogadó támogatása. Sok férfi és nő kudarcként éli meg ezt az időszakot, pedig ez egy természetes testi folyamat. Férfiaknál, ha a rendszeres urológiai szűrővizsgálatok során diagnosztizálják a problémát, szakorvosi javaslatokkal enyhíthetők a tünetek, ahogy a nők is kérhetnek szakorvosi segítséget a tünetek enyhítése érdekében. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Merjünk beszélni a problémáinkról, ne szégyelljünk szakemberhez fordulni, ha egyedül nem boldogulunk! Fontos, hogy ebben a megterhelő időszakban találjunk olyan közös programot, amely feltölt, amelynek segítségével visszatalálhatunk a párunkhoz. Ilyen lehet például egy csoportos táncóra.

„Tisztában voltam azzal, hogy változókorba léptem. Készültem rá, de arra nem számítottam, hogy a férjem, Lajos is hasonló tüneteket kezd el produkálni, mint én. Az alvászavar, a libidó csökkenése, a hőhullámok kikészítettek, Lajos pedig depressziós lett, sokszor komoly dührohamai voltak. Fogalmam sem volt, hogy létezik férfiklimax, de a helyzet annyira tarthatatlan volt, hogy végül rákerestem az interneten, és akkor fedeztem fel, hogy igenis valós jelenség” – mondta Anna.

„A feleségemmel több mint 20 éve vagyunk házasok, kiegyensúlyozott volt mindig a kapcsolatunk, de ezek a hormonális változások mindkettőnket megviseltek. Szerencsére mi mindig megbeszéljük a problémáinkat. Anna leültetett, és elmondta, hogy szerinte én is klimaxolok. Nem nagyon akartam elhinni neki, de aztán én is elolvastam azokat a cikkeket, amelyeket mutatott. Elmentünk orvoshoz, aki életmódváltást javasolt. Figyelünk a napi folyadékbevitelre, rendszeresen járunk edzésre, ráadásul együtt, ami nagyon sokat javított a kapcsolatunkon. Ennek köszönhetően mindketten fogytunk, sokkal energikusabbak vagyunk. Szerintem ezt máshogy nem lehet túlélni csak sok türelmemmel, beszélgetéssel, megértéssel” – mondta Lajos.

„Igen, szerintem nálunk az volt a kulcs, hogy nem kezeltük tabuként a klimaxunkat” – mondta Anna, aki azt is elárulta, hogy követik az orvos tanácsait, azaz kalciumban, C- és D-vitaminban gazdag ételeket fogyasztanak.

A férfi- és nőiklimax egyaránt kezelhető hormonpótló készítményekkel, amihez tablettás gyógyszer, bőrre kenhető, azon keresztül felszívódó gél, illetve injekciós készítmény is rendelkezésre áll. Ezenfelül elérhetőek olyan vény nélkül kapható készítmények is, amelyek hormonmentesen, növényi hatóanyagok segítségével enyhítik a változókorral járó tüneteket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.