A hüvelyszárazságot leggyakrabban a változókor velejárójaként szokták emlegetni, mikor is a szervezet ösztrogénszintjének jelentős csökkenése hatására a hüvelyhám elvékonyodik, szárazabbá, érzékenyebbé válik. Az ösztrogénszint csökkenését azonban - a menopauzán kívül - számos egyéb ok is kiválthatja, ráadásul pedig a hüvelyszárazságnak nem kizárólag hormonális okai lehetnek. Éppen ezért a hüvelyszárazsággal együtt járó kínzó tünetek bizony a fiatalabb nőknél szintén előfordulhatnak.
Hüvelyszárazság szülés után
Míg a várandósság alatt rendkívül megemelkedik az ösztrogénszint a kismama szervezetében, addig a szülés után csökken a termelődése. Ennek következménye, hogy a szülés utáni hónapokban az együttlétek nem működnek igazán olajozottan. A hüvelyszárazság a nem szoptató anyáknál általában fél évig, míg a szoptató anyáknál akár a szoptatás teljes idejéig fennállhat.
Hüvelyszárazság fogamzásgátló készítmények miatt
Mivel a hormonális fogamzásgátlók a szervezet saját hormontermelését befolyásolják, akár ösztrogénhiányos tüneteket is okozhatnak a hüvelyhámon. Tehát nemcsak a teherbeesést akadályozhatják meg, de rosszabb esetben akár a szextől is elvehetik a nők kedvét.
Hüvelyszárazság kemo- és sugárterápia miatt
Hüvelyszárazságot okozó ösztrogénszint-csökkenés nőgyógyászati műtéten átesett nőknél - például petefészek- vagy méheltávolítás után - is jelentkezhet, továbbá daganatos megbetegedések hormonkezelését, kemoterápiát vagy sugárkezelést követően is kialakulhat.
Hüvelyszárazság stressz miatt
A hüvelyszárazság nem mindig hormonális eredetű, előfordul, hogy lelki okokkal áll összefüggésben. Ilyenkor a probléma hátterében gyakran a stresszes életmód, partnerkapcsolati problémák, a szexuális élet zavarai állnak. Fontos kiemelni, hogy a nedvesedés hiányától való félelem még inkább fokozza ennek az esélyét. Ezért félelem és aggodalom helyett jobb, ha egymásra koncentrálnak a partnerek a szex során.
A változókor kellemetlen velejárója
A változókor a termékenység lezárulását övező időszak, az ekkor végbemenő testi-lelki folyamatok összefoglaló neve. Jellemzően 45 és 60 éves kor között zajlik le, néhány év vagy akár egy bő évtized alatt. Ebben az időszakban a nők szervezete teljesen átalakul: a petefészkekben a női hormonok termelése fokozatosan hanyatlik, majd megszűnik, ennek következtében pedig idővel végleg elmarad a menstruáció. Az ösztrogénszint csökkenésének hatására a hüvelyhám is fokozatosan elvékonyodik és romlik a vérellátottsága - emiatt a hüvely izgalmi állapotban sem tudja elérni a megfelelő nedvességet. Így az együttlétek fájdalommal és akár apróbb sérülésekkel is járhatnak. A száraz hüvely miatti égő, feszülő érzés a menopauza után állandósulhat is. A hüvelyszárazság pedig nemcsak a szexuális együttléteknek szabhat gátat, de a folyamatosan fennálló feszülő érzés a mindennapokban ugyancsak zavaró lehet.
Létezik megoldás?
Fontos leszögezni, hogy házi praktikákkal - testápolóval, babaolajjal és hasonlókkal - nem érdemes próbálkozni, hiszen akár nagyobb bajt is okozhatnak: irritálhatják a hüvelyt és a hüvelyhám sérüléséhez is vezethetnek. Átmeneti megoldást jelenthet, ha aktus közben síkosítót használunk, ám a mindennapi kellemetlen érzésre ez nem nyújt tartós megoldást.
Amennyiben ösztrogénhiány okozza a problémánkat, kézenfekvőnek tűnhet valamilyen hormontartalmú készítményt választani, ám vannak esetek, amikor a hormonkezelés ellenjavallt - például daganatos megbetegedéseknél. Szerencsére azonban létezik olyan hormonmentes segítség, amely ápoló, nedvesítő összetevőinek köszönhetően bármilyen eredetű hüvelyszárazság esetén biztonsággal alkalmazható.
Cikatridina hüvelykúp a hüvely egészségéért
A Cikatridina hüvelykúp fő összetevője a hialuronsav, melynek jótékony hatásait további 4 gyógynövény, az aloe vera, a körömvirág, a teafa és a tigrisfű egészíti ki. A hialuronsav amellett, hogy támogatja az újrahámosodást, hidratálja is a hüvelyt és segít megőrizni rugalmasságát. Az aloe verának vírus-, baktérium- és gombaellenes tulajdonságai vannak, emellett javítja a szövetek hajszálereiben a véráramlást, elősegíti a sebgyógyulást. A körömvirág gyulladáscsökkentő hatású, továbbá segíti a bőr-, hám- és nyálkahártyasérülések gyógyulását. A fertőtlenítő hatású tigrisfű felgyorsítja a sebek gyógyulását, míg a teafa meggátolja a baktériumok, vírusok és gombák növekedését, továbbá gyulladáscsökkentő hatása van.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz<br />
A Cikatridina hüvelykúp segíthet abban, hogy a hüvelyhám újra megteljen nedvességgel, javuljon a szövet tónusa, és rugalmassága. Mivel a Cikatridina kúp hormonmentes, azok is használhatják, akiknél a hormontartalmú szerek ellenjavalltak. A kúp használata egyszerű: közvetlenül lefekvés előtt, esténként kell felhelyezni egyet a hüvelybe.