A menstruációs ciklus, a terhesség, a szoptatás, és igen, a változókori hormonális változások is hatással vannak a hüvelyt bélelő hámra, valamint a nedvességet biztosító váladék termelésére.
A menopauzát - vagyis a legutolsó menstruációs vérzést - követően a petefészkekben leáll az ösztrogén hormonok termelése, emiatt nemcsak a látható hám (a bőrünk), hanem a hüvelyhám is fokozatosan elvékonyodik, érzékenyebbé válik, veszít rugalmasságából. Az ellenálló képesség csökkenése miatt a hüvely hajlamosabbá válik a sérülésekre, fertőzésekre. A menopauza után a nemi szervek csökkent vérellátása tovább súlyosbítja a panaszokat. Hogy mit észlelnek az érintettek? Szeretkezés közben nincs megfelelő nedvesedés, a behatolás fájdalommal és gyakran hámsérülésekkel jár, a hüvely ég, viszket, időnként talán vérzik is.
A hüvelyszárazságot húgyúti tünetek kísérhetik az állandó irritáció miatt. A sűrű vizelési kényszer, a húgycső- és hólyagfájdalom, a fertőzések gyakoribbá válása és a vizeletcsepegés gyakorta visszavezethető a hüvelyhám és a szeméremtest szárazságból eredő gyulladására. Ez az állapot egyébként nemcsak a középkorú nőket érinti, hüvelyszárazság kialakulhat a szoptatás alatt vagy valamilyen betegség kezelésének mellékhatásaként, például a petefészkek eltávolítása vagy melldaganat miatti kemoterápia miatt, vagy hormonkezelés után. A hüvelyszárazság leggyakrabban mégis a változókorú nőket sújtja. Az ösztrogénszint csökkenése ellenére nem mindenkinél jelenik meg egyébként a hüvelyszárazság, nagy egyéni különbségek vannak mind a tünetek, mint a tünetek intenzitása tekintetében. Jó tudni, hogy a rendszeres szexuális élet például javítja a hüvely szöveteinek véráramlását, a dohányzás viszont minden tekintetben ronthat a helyzeten.
Van segítség!
Fontos, hogy nem érdemes belenyugodni abba, hogy a probléma kortünet, amire úgysincs segítség. Ha nem kezeljük a hüvelyszárazságot, hosszútávon különféle szövődmények alakulhatnak ki. Megváltozik a hüvely egészséges, savas pH-ja, és a felborulhat az ott élő mikrobák (baktériumok és gombák) közötti egyensúly. Állandósulnak a gyulladások, ellehetetlenül a szerelmi életünk, inkontinencia, vagyis vizelettartási zavar alakulhat ki. (Az inkontinencia egyik okozója ilyenkor a hüvelyfal gyulladása, amely átterjed a húgyutakra. Az ösztrogénhiány miatt meggyengült gátizmok pedig tovább rontanak a helyzeten.)
Akár hormonális, akár más eredetű a hüvelyszárazság, a panaszok enyhítésében segítségünkre lehet a hormonmentes Cikatridina hüvelykúp . Fő összetevője, a hialuronsav erősíti a szövetek szerkezetét és segíti a hüvely nedvességtartalmának helyreállítását. További komponensei pedig olyan gyógynövényekből előállított kivonatok, amelyek gyulladáscsökkentő, sebgyógyulást elősegítő hatásukról ismertek.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
A Cikatridina hüvelykúpot azok is használhatják, akik számára a hormontartalmú gyógyszerek használata nem javasolt.
<strong></strong>