Gerincoszlopunk már a harmincas éveinkben elkezdhet zsugorodni, ezt követően pedig évről évre egyre kisebb lesz – írja az IFL Science. A portál beszámolója szerint az életkorral összefüggő görnyedés során a gerinc görbülete egyre fokozódik. Az évek múlása ugyanis az izomrostok fogyatkozásával jár együtt, ennek következtében pedig a gerincet körülvevő izmok is gyengülnek. Egy idő után már nem leszünk tehát képesek egyenesen állni. A folyamat azonban lassítható, sőt nem is kell feltétlenül összemennie annak, aki megöregszik.
Mozogj minél többet!
Szerencsére az úgynevezett kifózis aktív életmóddal, rendszeres testmozgással elkerülhető. Ideális esetben erre mindannyiunknak egész életünk során törekednünk kellene, így ugyanis sokkal könnyebb elkerülni a görnyedést, mint visszafordítani azt egy idősebb korban elkezdett edzésprogrammal.
Bár a görnyedés nem azonos a zsugorodással, más, az életkorral járó folyamatok miatt szó szerint egyre kisebbek is leszünk. Ennek legjelentősebb mozgatórugója a csontsűrűség csökkenése, amelyet feltehetően az ösztrogén- és a tesztoszteronszint csökkenése vált ki. A D-vitamin hiánya és a vese kalciumfelszívódásának csökkenése idősebb korban súlyosbíthatja ezt a folyamatot, amely néha csontritkuláshoz vezethet. Ahogy a csontok gyengülnek és porózusabbá válnak, a gerincünket alkotó csigolyák a saját súlyunk alatt összenyomódhatnak, és ez kompressziós töréseket idézhet elő. Meglepő módon a legtöbb kompressziós törés fájdalommentes, ezért nem is mindig derül rájuk fény, ahogy azonban ezek felhalmozódnak, és egyre több csigolyánk nyomódik össze, egyre alacsonyabbak leszünk.
Ezt tedd, hogy megelőzd a túlzott zsugorodást:
- Szedj D-vitamint és tarts kalciumban gazdag étrendet! Ez segíthet a csontokat fiatalon tartani, minimalizálva a kompressziós törések kockázatát.
- Mozogj rendszeresen! Ez erősen tartja a csontokat és csökkenti a csontritkulás kialakulásának veszélyét.