A mozgás sem mindenható
Az MsFLASH Research Network (korábban a Menopause szaklapban megjelent) kutatása kimutatta, hogy a 12 hetes aerob edzésprogramban részt vevő, korábban ülő életmódot folytató, gyakori hőhullámoktól szenvedő nőknél a mozgás hatására nem csökkent a hőhullámok gyakorisága vagy intenzitása.
A randomizált kísérletben 248 olyan nő vett részt, akik vagy közelítettek a változókorhoz, vagy már átestek a menopauzán . 142 alany továbbra is szokásos életmódját folytatta, 106 résztvevő pedig 12 hétig hetente háromszor aerob edzést végzett egy edzőteremben. A nők naplót vezettek hőhullámaikról és az éjszakai verejtékezésről, ezen kívül kérdőívet töltöttek ki az álmatlanságról , a depresszióról és a szorongásról.
Gondban lehetnek a középkorú nők
Az eredmények alapján az derült ki, hogy bár a testmozgás némi pozitív hatást gyakorolt az alvás minőségére, az álmatlanságra és a depresszióra, általában nem befolyásolta szignifikáns mértékben a hőhullámokat. A rassz és a kezdeti állóképesség azonban számított a végeredmény szempontjából.
Az edzésprogramban részt vevő fehér nők a hőhullámok javulását tapasztalták a mozgást nem végző fehér nőkhöz viszonyítva, az afro-amerikai nők esetében azonban nem tapasztalták ezt az eltérést. Az is kiderült, hogy azok a nők, akik eleve jobb állóképességgel rendelkeztek, a hőhullámok nagyobb mértékű enyhülését tapasztalták a testmozgás hatására.
A kutatás eredményei azt a korábban készült Cochrane vizsgálatot erősítik meg, mely szerint nem bizonyítható az, hogy a testmozgás hatékony kezelésként alkalmazható a hőhullámok és az éjszakai verejtékezés enyhítésére. "A középkorú nők nem számíthatnak arra, hogy a testmozgás enyhíti a hőhullámokat és az éjszakai verejtékezést, azt azonban joggal várhatják, hogy az edzés javítja általános egészségi állapotukat és közérzetüket" - összegezték az eredményeket a kutatók.