Mutatjuk, a Healthline cikke szerint mi okozhat a szokásosnál korábban kezdődő menopauzát.
Műtétek
Vannak bizonyos sebészeti beavatkozások, amelyek növelik a korai menopauza kockázatát. Ilyen például az egyik petefészek vagy a méh eltávolítása, amely után a szervezetben kevesebb ösztrogén, illetve progeszteron termelődik. Bizonyos rákos megbetegedésekkel kapcsolatos műtéteknek is megvan ez a kockázata, továbbá a rákbetegség kezeléseként kapott sugár- és kemoterápia is okozhat korai klimaxot.
Kromoszómaproblémák
Bizonyos kromoszómaszintű károsodások és az ezekkel járó betegségek, például a Turner-szindróma is lehet ok. Emiatt a betegség miatt a petefészkek nem funkcionálnak ugyanis megfelelően.
Autoimmun betegségek
A korai menopauza autoimmun betegség tünete is lehet – ilyenkor a szervezet immunrendszere a saját, egészséges sejteket is támadni kezdi, mert tévesen károsnak azonosítja azokat. A rheumatoid arthritis miatt is előfordulhat például, hogy az immunrendszer a petefészek sejtjeit támadja meg, ez pedig idő előtti klimaxot okozhat.
Epilepszia
Egy tanulmány szerint azoknak a nőknek, akik epilepsziában szenvednek, nagyobb esélyük van a korai menopauzára.
Dohányzás
A Mayo Clinic kutatásai szerint a rendszeres dohányosok az átlagnál legalább egy-két évvel hamarabb érkeznek el a klimaxhoz.
Ösztrogénszint-csökkentő gyógyszerek
Azok a nők, akik ilyen készítményeket szednek, szintén számíthatnak idő előtti menopauzára.
Pajzsmirigybetegségek
A pajzsmirigy zavarai jelentős ingadozást okozhatnak a különböző hormonok szintjében, emiatt a korai menopauza rizikófaktorai közé tartoznak.