A változókor (klimaktérium) általában a nők negyvenes életéveiben kezdődik, és ötvenéves koron túl fejeződik be. A menstruáció vége, a menopauza, a nyugati világban átlagosan 51 évesen következik be. Bizonyos esetekben (petefészek- vagy méheltávolítás, illetve emlődaganat miatti hormonkezelés következményeként) azonban már 40 éves kor előtt jelentkezhet az úgynevezett korai menopauza. Vezető tünetei az életkorral együtt járó ösztrogénhiány esetében jól ismert hőhullámok, az éjszakai verejtékezés, az alvászavar és a különböző lelki panaszok.
A korai menopauza okai
A korai menopauza egyre gyakoribb jelenség: egy közelmúltban készült brit vizsgálat szerint százból egy nőnél áll le a petefészkek működése 40 éves kor előtt. Az okok egyelőre nem pontosan tisztázottak, de ismert néhány tényező, amely bizonyítottan szerepet játszik benne - így az öröklődés, egyes fertőzések, betegségek, illetve gyógyszerek és műtétek is.
A méh, illetve az egyik vagy mindkét petefészek orvosi okokból történő eltávolításának ismert következménye lehet a korai menopauza, valamint lehet akár a rosszindulatú daganatok sugár-, illetve kemoterápiájának velejárója is. Emlőrák esetén szükséges lehet az ösztrogén női nemi hormont termelő petefészkek működésének úgynevezett antiösztrogén terápiával való felfüggesztése, hogy a visszamaradó daganatsejtekben gátolják az osztódást elősegítő hormonális hatásokat - ez szintén lehet oka korai menopauzának.
A felsorolt esetek mindegyikében hormonhiányos állapot következik be, az ösztrogénszint csökkenésének következményei pedig minden életkorban hasonlóak. Ilyenkor jelentkezhetnek a már említett változókori panaszok: a hőhullámok, a menstruációs ciklus felborulása és a libidócsökkenés, mindezek mellett pedig bőr- és hüvelyszárazsággal, vizelettartási nehézséggel, valamint lelki problémákkal: ingerlékenységgel, levertséggel, koncentráció- és alvászavarral, hangulatingadozással is számolni kell. Ráadásul a korai menopauzában megnő az olyan betegségek kockázata, amelyek kialakulásával szemben az ösztrogén egyfajta védelmet jelent: ide tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek és a csontritkulás.
Hogyan kezelhető a korai menopauza?
A korai menopauzával járó tüneteket hormonpótló terápiával lehet enyhíteni, ám azokban az esetekben, amikor éppen antiösztrogén kezelésre van szükség, ez a lehetőség értelemszerűen nem jöhet szóba. A hormonpótlást egyébként is személyre szabott módon, megfelelő körültekintéssel és rendszeres orvosi kontroll mellett szabad csak folytatni, mivel - bizonyos formái hosszabb távon alkalmazva növelhetik az emlőrák kockázatát. A kellemetlen panaszok csillapítására, az életminőség javítására, a hangulat kiegyensúlyozására azonban ezekben a helyzetekben is szükség van.