A klimax körülbelül a negyvenes évek második felében kezdődik, és akár 10-15 éven át is eltarthat. A petefészkek idővel kevesebb ösztrogént és progeszteront termelnek, ezen hormonok hiányában pedig rendszertelenebbé válik, majd megszűnik a menstruáció. Ha a havi vérzés 12 egymást követő alkalommal elmarad, akkor már valóban menopauzáról beszélhetünk.
A menopauza jellemző tünetei:
- hőhullámok
- verejtékezés
- alvászavarok
- fejfájás
- súlygyarapodás
- bőrszárazság, ritkuló haj
- hangulatingadozás, depresszió
Általános hüvelyszárazság és libidóhiány is előfordulhat a menopauzával, nem szabad megijedni, több vény nélkül kapható készítmény is kapható a problémára.
Mi történik a női testben a klimax alatt?
Kellemetlen hőhullámok
A hőhullámok a menopauza legismertebb és leggyakoribb tünete, amik az ösztrogénhiány miatt jelentkeznek, és a menopauza után akár évekig is velünk maradhatnak. A hőhullámok hirtelen forróságérzetet okoznak, kipirult bőrrel és izzadással együtt járnak. Felléphetnek a nap bármely szakaszában vagy éjszaka, tarthatnak csak néhány másodpercig, de hosszabb ideig is. Az életmódváltás rendkívül fontos a hőhullámok megelőzésében és kezelésében, a leggyakrabban javasolt változtatások közé tartozik a koffein, az alkohol, a csípős ételek és a forró italok kerülése. A relaxációs technikák, jóga és a meditálás szintén segíthetnek a hőhullámok enyhítésében.
Változókori hízás
A menopauza hatására a szervezet jobban tartalékolja az energiát, azaz nem égnek el olyan könnyen a kalóriák és a zsír, ami súlygyarapodáshoz vezethet. A klimaxos nők hajlamosabbak, hogy hasra hízzanak. A menopauza alatti testmozgás sokkal fontosabb, mint az élet bármely más szakaszában. A sokszor kellemetlen tünetek enyhítését a fizikai aktivitás segítheti, valamint a menopauza alatti mozgás segít visszaszerezni a kontrollt a nők saját teste felett!
Hangulatingadozás
A hangulatváltozások és az ingerlékenység kéz a kézben jár a menopauza alatt, de ha szorongást, depressziós tüneteket is tapasztalunk, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz, ugyanis a klimax kiváltó oka lehet a depressziónak. Tanulmányok támasztják alá, hogy a nőknél nagyobb valószínűséggel fordul elő súlyos depressziós epizód a menopauza idején, mint életük más időszakaiban.
Szív- és érrendszeri betegségek
A természetes ösztrogén hormon szintjének csökkenése lényeges kiváltó oka lehet a szívbetegségnek. és a szervezet koleszterinszintjét is befolyásolja, ami növelheti a szívroham vagy a stroke kockázatát. A kezelőorvos hormonpótló terápiát javasolhat, hogy ellensúlyozza a sok változást, ami a szervezetet éri a menopauza alatt.
Csontritkulás
A csökkenő ösztrogénszint kihat továbbá a kalcium csökkenő beépülésére a csontokba, így növelve a csontritkulás kockázatát. Az ösztrogénszint csökkenésével párhuzamosan lassul a csontátalakítás, a csontvesztés folyamata viszont felgyorsul. Ez a folyamat a menopauza után kb. 10 évig tart, majd végül visszatér a menopauza előtti szintre, azonban az új csontok termelődésének üteme már nem.