Mit kell tudni a változókorrol?
A női változókor a nemi teljesség végétől az időskorig terjedő 10-15 éves periódust jelenti. Ezt az időszakot klimakterionnak ( klimax ), vagyis sorsdöntő fordulatnak is nevezik, melyet az utolsó havivérzés időpontja ( menopauza ) előtti, körüli és utáni időszakra bonthatunk. Bár önmagában a menopauza nem betegség, mégis célszerű szót ejteni róla, mert ez idő alatt számos hormonális változás következik be a nők testében.
Mivel a 19-20. század fordulóján a nők születéskor várható átlagos élettartama 45 év volt, ezért a menopauza okozta kellemetlenségekkel jóformán alig találkoztak. Szerencsére ma a nők jóval tovább élnek, és már nem kell ezt a dekádot a hormonhiánnyal küzdve eltölteni. A változókor ugyanis nem feltétlenül egyenlő a problémákkal, hiszen nem minden panasz jelentkezik közvetlenül a változókor hatására. Vannak köztük olyanok is, amelyek az addigi helytelen életvitel következményei, ám egy ideig nem voltak észlelhetők.
Az első változás a menstruáció elmaradása, megszűnése. Emiatt semmi esetre sem szabad pánikba esni! A testünkben ez alatt a hosszabb-rövidebb átmeneti időszak alatt sok bonyolult folyamat játszódik le - a petefészek működése, illetve néhány hormon termelődése (köztük az ösztrogéné ) lecsökken és előbb-utóbb le is áll - , amit türelemmel, a folyamatot megértve és segítve kell elfogadni.
Magaviseletből egyes?
A menstruáció elmaradásával a szervezet is átállítja hormonháztartását, az érzékeny egyensúly felborul, ezért nem csoda, hogy a nők mintegy harmadánál jelentkeznek furcsa, addig nem tapasztalt panaszok: "Az éjszakai verítékezés egyszerűen elviselhetetlen. Soha nem voltak súlyproblémáim - eddig. Gyakran kimerültnek érzem magam és semmihez sincs kedvem. Levertnek és céltalannak érzem magam. Hirtelen ingerlékeny lettem, legszívesebben bevéstem volna magamnak magaviseletből egy egyest. Kifejezetten hisztérikus lettem és attól féltem, hogy a férjem elhagy egy fiatalabb miatt" - és még sorolhatnánk azokat a problémákat, amelyeket a nők korábbi önmagukhoz képest fizikailag és lelkileg ilyenkor - érthetően - átélnek.
Sokan nem is gyanakodnak, ha hirtelen felcsúszik néhány kiló, gyakorivá válik az alvászavar , emiatt állandóan fáradtak és türelmetlenek, ha jobban megviseli őket érzelmileg a stressz és a konfliktus, vagy sokszor kiborulnak olyan dolgon, amin korábban nevettek, esetleg elment a kedvük a mozgástól és halogatják a napi teendőket, az a menopauza következménye.
Érdemes tehát tisztában lenni a klimax hozta változásokkal, hogy időben fel lehessen rá készülni és ne várjuk meg azt az érzést, hogy "összecsaptak fejünk felett a hullámok".
Hogyan készülhetünk fel?
Sok mindent lehet tenni az ellen, hogy a változókort panaszok és problémák nélkül éljük meg.
Nagyon hatásos többek között a vitaminokban és rostokban gazdag táplálkozás, a megfelelő mozgás illetve egyszerűen az is, ha azt tesszük, ami az egészséges és aktív élet örömeit szolgálja.
Téves az a gondolat, hogy nőgyógyász felkeresése a változókorban feleslegessé válik.
A rendszeres megelőző vizsgálatokon túlmenően azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a nőgyógyász az egyik leghozzáértőbb és legnélkülözhetetlenebb személy a változókori tünetek felismerésében és kezelésében.