A változókornak is hívott életszakaszban egy sor rendkívül bonyolult folyamat zajlik le a női testben. Leegyszerűsítve az történik, hogy a petefészek működése, illetve néhány hormon termelődése (elsősorban az ösztrogéné ) lecsökken és előbb utóbb le is áll. A kismedencei szervek nyálkahártyája elvékonyodik, a méhet és a hólyagot tartó szalagok pedig megereszkednek. Az anatómiai változások mellett a hormonok kényes egyensúlya is felborul, ami egy sor kellemetlen tünettel jár együtt.
Milyen szakemberek segíthetnek?
Körülbelül a nők harmada szenved a változókorra jellemző panaszoktól: a visszatérő migréntől , hőhullámoktól, alvászavartól, fáradtságtól vagy az érzelmi lejtmenetektől. A változások miatt számos betegség (szív- és érrendszeri problémák, csontritkulás, ízületi betegségek, vizelési és székelési zavarok) kialakulásának is nő a veszélye. Nem feltétlenül kell azonban végigszenvedni ezt az időszakot, számos szakember segíthet a panaszok enyhítésében. Az ország több pontján látogathatóak olyan klinikák is, amelyek kimondottan a menopauzát követő panaszok enyhítését célozzák meg.
Mivel a változókorral járó problémák több szervrendszert érintenek, ezért a kezelés is multidiszciplináris, több orvosszakmát érintő munka. A mammográfia és az ultrahang-vizsgálat az emlő és a kismedence megbetegedéseit derítheti fel, a laborvizsgálattal pedig a különböző hormonok szintje mérhető. Mellettük belgyógyász, urológus és reumatológus szakember segítségére is szükség lehet a változókori panaszok mögött álló okok feltérképezéséhez és a megfelelő kezelés kiválasztásához. Negyven év felett egyre fontosabbá válnak a különböző szűrővizsgálatok is.
A menopauzát követően a megfelelő életmód szerepe is felértékelődik mind a panaszok megelőzésében, mind pedig a kezelésükben. A rendszeres és változatos étkezés , illetve az aktív életvitel segíthet megelőzni a menopauzát követő elhízást, és a közérzeten is javít az aktív életmód. Változókorba lépve érdemes tehát egy dietetikus, illetve egy személyi edző tanácsait is kikérni. Sok szó esik a változókorral járó testi tünetekről, kevésbé ismertek azonban a lelki velejárói. A magány és a depresszió nagyobb arányban érinti a változókoron átesett nőket, melyeken egy pszichológus tanácsai segíthetnek.