A rheumatoid arthritis a mozgásszervi betegségek egyik legsúlyosabb formája. Ez a reumás betegség az ízületek fájdalmát, duzzanatát, a későbbiekben a deformitását jelenti.
A rheumatoid arthritis egy gyulladásos folyamat eredménye, aminek végső stádiumában a betegnek akár a mindennapi feladatok elvégzése – egy üveg kinyitása, tárgy felemelése – is gondot okozhat.
A reumás megbetegedésre jelenleg nem áll rendelkezésünkre a kiváltó okot gyógyító kezelés, de a tünetek enyhíthetőek, az ízületek védelmével a betegség végső stádiumának kialakulása hátráltatható.
A rheumatoid arthritis az alábbi ízületi problémákat és deformitásokat eredményezheti a kézen:
- reumatikus csomókat
- duzzanatot
- ízületi merevséget
- ulnáris, azaz a kézideg egyik fő idegének eltérését
- kontrakturákat, vagyis kényszertartást
- csukló szubluxációt, azaz ízületi blokkot
- egyéb ujj-, csuklóproblémákat.
A kéz deformitásának a leghatékonyabb megelőzése a korai kezelés , ami gyógyszeres és terápiás eljárások kombinációját takarja.
Végezhető ízületvédő gyakorlat is!
Jó, ha a betegség korai fázisában a reumások gondolnak az ízületeik védelmére! A foglalkozás terapeuták segítségével a betegek, különböző gyakorlatokkal tesztelhetik fájdalomküszöbüket. Ezenfelül olyan gyakorlatsorokat sajátíthatnak el, amikkel fenntartható az izomerő, növelhető a mozgékonyság. Emellett alkalmazható otthoni fizikoterápiás módszerként az iszap-, homok- vagy paraffinpakolás.
Forrás: arthritis.about.com