Köszvény esetén valamely ízületben, többnyire a nagylábujjon gyulladás keletkezik. Az érintett terület bőrfelülete duzzadttá, pirosas árnyalatúvá, fényessé és meleggé válik, fizikai nyomás hatására pedig hatalmas fájdalom jelentkezik. A fájdalom ugyan néhány óra alatt enyhül, de a duzzanat megmarad, majd a következő éjszaka ismét előjönnek a problémák. Ez a folyamat néhány napig – fokozatosan csökkenő intenzitással – rendszeresen megismétlődik: nagyjából így írható le az első akut köszvényes roham főbb tünetegyüttese.
Kezelés nélkül ezek a rohamok egyre gyakoribbak lesznek, miközben tartamuk is hosszabbá válik, továbbá egyre több területre terjednek ki, elsősorban a távolabbi, hűvösebb ízületekre, mint a boka, a térd, a csukló és a könyök.
Mozgáskorlátozottság és veseproblémák
A probléma forrása az, hogy a normális esetben a vese által a vizeleten keresztül eltávolított húgysav rendellenesen magas mértékben van jelen a vérben. Ennek hatására húgysavas sók, nátrium-urát kristályok gyűlnek fel a egyes szövetekben, főként az ízületekben, ahol idővel kemény csomókat alkotnak. A rohamokat számos tényező, többek között a stressz, a fáradtság, nagy mennyiségű alkohol vagy fehérjedús ételek fogyasztása is előidézheti.
A betegség előrehaladott, krónikus formájában a lerakódó kristályok az ízületek deformálódását okozzák, amin keresztül kihatnak már a mozgásra is, korlátozottabbá téve azt, a vesében lerakódva pedig vesekő kialakulásához vezethetnek. A köszvény lágy részeken is előfordulhat, például a fülporcban vagy a szemekben.
Mindent csak mértékkel
Az öröklés mellett a helytelen életmódnak, azaz az egészségtelen étkezésnek, a túlsúlynak és a mozgáshiánynak is szerepe lehet a betegség kialakulásában. A megelőzés érdekében tehát lehetőség szerint érdemes kerülni a bőséges, fehérjében gazdag ételeket, húsokat és belsőségeket, valamint a túl sűrű alkoholfogyasztást, különös tekintettel a sörökre és borokra.
Kialakult köszvény esetén szintén az életmódváltás hozhat eredményt - a megfelelő folyadékpótlás és a diéta egyaránt segíthet. Köszvényes roham idején az ágynyugalom és a gyógyszeres kezelés a leghatásosabb. A nátrium-urát kristályok által létrehozott csomókat pedig rendszerint műtéti eljárással szokták eltávolítani, amennyiben ez szükséges.