A legveszélyesebb tévhit a porckopásról

A legtöbbet életmódunkkal tehetünk azért, hogy ízületeink mozgékonysága minél tovább megmaradjon. Az ortopéd szakorvos szerint tévhit, hogy a porc visszaépíthető.

A mozgásszegény életmód és az elhízás miatt egyre több mozgásszervi panasz számít népbetegségnek. Az ízületi kopások a leggyakoribbak: ezek a lakosság 15-20 százalékát érintik. Ízületeinkben az ízületi felszíneket borító porcszövet és az ízületi üreget kitöltő ízületi folyadék teszi lehetővé a csontok megfelelő mozgását. A porcos felületek mennyiségét azonban számos hatás befolyásolhatja, ez pedig a porc csökkenéséhez, majd teljes elhalásához vezethet. Ha a porcfelszín elkopik, a csontok egymáshoz súrlódva igyekeznek ellátni szerepüket, ami éles, kínzó fájdalommal jár, hosszabb távon pedig mozgáskorlátozottságot eredményez.

A porckopás okai

Brit kutatók szerint napi 20 perc tempós séta is elég lenne, hogy a mozgáshiányt leküzdjük. Részletek itt.

"Az ízületi porckopás hátterében állhat genetikai hajlam is. Ebben az esetben - amelyet az elsődleges artrózisok közé sorolunk - pontosan nem lehet megállapítani, miért alakult ki a probléma. Többnyire 45 év felett jelennek meg a porckopással kapcsolatos tünetek, főként a térdnél, a kéznél, a csípőnél és a gerincnél. A másik esetben viszont sokkal szélesebb körben, akár egészen fiatalon is kialakulhat ez a betegség, ráadásul bármely ízületnél előfordulhat. A másodlagos artrózisnál ugyanis a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a túlterhelés, fejlődési rendellenesség, az ízület sérülése, gyulladása vagy egyes betegségek is hozzájárulhatnak a nemkívánatos folyamatok lezajlásához. Éppen emiatt egyre fiatalabb korban kényszerülnek sokan - a porcfelszín teljes elkopásával - a protézis műtéti beépítésére" - fogalmazott dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd szakorvosa.

porckopás, ízületi fájdalom, protézis
Az elvesztett porcszövetet semmilyen csodaszerrel nem lehet visszaépíteni

Intő jelek

A szakember kiemelte, hogy megfelelő életmóddal sokat tehetünk ízületeink épségéért, hiszen nemcsak a mozgásnak van fontos szerepe, hanem az ideális testsúlynak is. Megdöbbentő, de már 5 kilogrammnyi súlyfelesleg is akár 50 százalékkal növelheti a térdízületi artrózis kialakulásának kockázatát. Alsó végtagjaink egész nap cipelik teljes testsúlyunkat, ezért nem mindegy, mennyit mutat a mérleg. Ha gyakran fájdalmat és ízületi merevséget tapasztalunk tartós pihenés után, majd a tünetek állandósulnak vagy megváltozik az érintett ízület formája, akkor érdemes porckopásra gyanakodni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Előfordulhat, hogy nem fájnak az ízületek, a térdet azonban a páciens nem tudja kinyújtani vagy behajlítani. Csípőízületi kopás esetében pedig nem tudja felhúzni a combját a hasához, vagy hason fekve nem tudja felemelni a lábát. Érdemes minél előbb ortopéd szakorvoshoz fordulni, aki megfelelő kezeléssel lassíthatja a kopás folyamatát, vagy ha ez már késő, akkor megfelelő sebészt tud javasolni" - tette hozzá az ortopéd szakorvos.

A csodaszerek sem építik vissza a porcot

A mozgásterápia már a műtét előtt is fontos, hiszen a gyógytornász képes felkészíteni a pácienst a műtét okozta stressz könnyebb feldolgozására. Ez azt jelenti, hogy az érintett izmok, ízületek, szalagok jobban tudnak regenerálódni, sőt a műtét utáni kényszerpihenőt az egész test jobban viseli. Megfelelő rehabilitáció esetén az operáció után akár már hat héttel is jól lehet terhelni az adott testrészt. Bár a protézismódszerek között ma már válogatni lehet, mindegyik esetében ugyanúgy fontos a rendszeres mozgatás. Ez lehet akár kardióedzés, sőt lassacskán a futás is szóba jöhet, de a leginkább ajánlott sport csípő- vagy térdműtét után a szobabiciklizés, az úszás és az elliptikus tréner.

Magyarországon a hatvanas évek óta végeznek protézisműtéteket, a várólisták azonban egyre hosszabbak. Bár sok csodaszert, krémet, tablettát árulnak a porcszövetek visszaépítésére, a szakemberek egyöntetű véleménye, hogy ez nem lehetséges. Egy idő után csupán egy megoldás létezik: kímélettel, kezelésekkel, mozgásterápiával és a túlsúly elkerülésével a porcfelszín csökkenését lassítani lehet. Szakorvosi javaslatra röntgennel, egyes esetekben artroszkópiás vizsgálattal lehet megállapítani az esetleges elváltozásokat.

Mit tehetünk porcaink egészsége érdekében?

  • Ne erőltessük túl az ízületeket, szabaduljunk meg a súlyfeleslegtől!
  • Sportoljunk rendszeresen legalább 30 percet, de a testmozgás megtervezésénél érdemes szem előtt tartani, hogy a túlterhelés az egyik legfőbb okozója a porckopás kialakulásának.
  • Vegyünk igénybe valamilyen fizioterápiás módszert: gyógytornász, gyógymasszőr, manuálterápia is segíthet a panaszok csökkentésében.
  • Megoldást jelenthetnek egyes gyulladáscsökkentők, illetve a glükózamin- és kondroitintartalmú készítmények, amelyek lassítják a porc pusztulását.
  • Ha a porckopáshoz a végtag hibás terhelése is párosul, akkor talpbetéttel korrigálhatjuk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.