Ha reggel úgy ébredünk, hogy egyik irányba nem tudjuk forgatni a fejünket, nagyon valószínű, hogy elaludtuk a nyakunkat. Dr. Charles Kim, a NYU School of Medicine mozgásszervi betegségekkel foglalkozó professzora szerint ennek a tünetnek a hátterében számos ok állhat: a fiatalabbaknál inkább izom- vagy ínszalag-probléma okozza, az idősebbeknél pedig az ízületekkel kapcsolatos gondok.
Bármennyire is úgy tűnik, alvás közben sem "állunk" meg, össze-vissza forgolódunk (ki többet, ki kevesebbet), és forgolódás közben elég könnyű természetellenes helyzetbe kényszeríteni a nyakunkat, mert túlságosan előre, hátra vagy oldalra forgatjuk, döntjük a fejünket. Ez a helyzet pedig a nyak izmainak, ínszalagjainak a megfeszülésével jár együtt.
Mit tehetünk tehát akkor, ha elaludtuk a <a href="http://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/mozgasszervi_betegsegek/cikkek/okostelefon_sulyosan_veszelyezteti_az_egeszseget/20141201103225" title="nyakunkat" clickaudit="" target="_blank">nyakunkat</a>?
Szerencsére maximum néhány nap alatt magától is elmúlik a fájdalom. Azonban óvatos nyújtásokkal enyhíthetjük a feszültséget. Az is segíthet, ha megmasszírozzuk az érintett területet, lehetőleg jó meleg vizes zuhany alatt. Ha nagy fájdalmaink vannak, acetaminofen- vagy ibuprofen-tartalmú fájdalomcsillapítóval enyhíthetjük azt.
Forduljunk orvoshoz, ha a fájdalom egy-két hétnél hosszabb ideig is eltart, vagy ha érzéketlenség vagy bizsergés kíséri, esetleg ha nehezebben alszunk el. Ez ugyanis idegbecsípődésre utalhat.
A nyakfájdalom maximum néhány nap alatt magától is elmúlik
Ha gyakran fordul elő ilyesmi, mindenképpen érdemes megfontolnunk egy-két változtatást. Ha ugyanis sűrűn fáj, feszül a nyakunk, akkor nappal és éjjel is túlságosan megterheljük az izmainkat és az ínszalagokat. Mindig figyeljünk a tartásunkra, és munka közben rendszeresen tartsunk szünetet, amikor alaposan átmozgatjuk a nyakunkat.
A párnánk kicserélése is a segítségünkre lehet: ha túl sok párnát használunk, akkor a fejünk túlságosan előredőlhet, míg ha egyetlen puha párnán nyugtatjuk a fejünket, a nyakunk túlságosan hátrabicsakolhat, ez ugyanis nem nyújt elég támaszt. Dr. Kim szerint az esetek nagy részében felesleges speciális, ergonomikusan kiképzett párnára váltani, különösen akkor, ha más módszerekkel is jó eredményt értünk el.
A rendszeres testmozgásnak a nyakfájás megelőzésében is hatalmas szerepe van, különösen azoknak a gyakorlatoknak, amelyek megerősítik, illetve ellazítják a hát, a nyak, a vállak és a törzs izomzatát. "Az emberek nem úgy lettek megalkotva, hogy egész nap egy asztal mellett görnyedjenek . Aktívnak kell lennünk, még akkor is, ha úgy gondoljuk, hogy a tétlenség pihentetőbb és kevesebb fájdalommal jár. Valójában éppen az inaktivitás miatt lesznek fájdalmaink" - foglalta össze dr. Kim.