A Guinness-rekorder képet magyar reumatoid artritiszes (RA) betegek, orvosok, nővérek és támogatóik festették közel másfél hónapon át. A Magyar Reumabetegek Egyesülete által kezdeményezett országos összefogáshoz színészek és énekesek is csatlakoztak. A lapot az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet (ORFI) címére postázták, az intézet a betegtársaknak szóló kedves üzenetet először Kassára, a helyi betegszervezethez juttatja el.
A reumatoid artritisz - sokízületi gyulladás - a mozgásszervi betegségek egyik legsúlyosabb formája, amely gyermekeket, fiatalokat és időseket is érint. A Magyar Reumabetegek egyesülete szeptember elején azért indított kampányt, hogy a magyar társadalom reálisabb ismereteket szerezhessen a betegségről, melyben ma hazánkban több mint 60 ezren szenvednek.
Szeptember eleje óta nyolc vidéki városban kis közösségek kézzel festették egy hatalmas képeslap darabjait. A képet Róth Anikó grafikus, festőművész tervezte a Magyar Reumabetegek Egyesületének felkérésére. Az egyesület ösztönzésére nyolc városban gyűltek össze a betegek családtagjaikkal, orvosaikkal, és a reumatológiai osztályon dolgozó nővérekkel, hogy együtt fessék ki a saját városukhoz kötődő részletet. A kezdeményezéshez a szívesen festő Oszter Alexandra, Hien, Szabó Győző és Rácz Gergő is csatlakozott, legalább egyikük minden városban együtt dolgozott a betegekkel.
A teljes képet egyben máig egyetlen közreműködő sem láthatta, a közösségi alkotás eredményét ma, az artiritisz világnapján, a Millenárison egy ünnepség keretében leplezték le. A világnapi rendezvényen az ízületi gyulladásokról, a magyar betegközösségről és a terápiás fejleményekről Prof. Dr. Poór Gyula, az ORFI főigazgatója, a képeslap címzettje adott átfogó képet.
A közösség ereje
A közösségi festések minden helyszínén zártkörű beszélgetéseket is tartottak, ahol a betegek, orvosaik, nővérek és gyógytornászok Szily Nóra moderálása mellett beszélgettek a betegség testi tüneteiről, és lelki hatásairól, mindenkiben erősítve a közösség és az összefogás érzését. "A RAgadj ecsetet! másfél hónapos kampánya abban segített a betegeknek, hogy betegtársaikkal találkozva jobban együtt tudjanak élni a betegséggel és még szorosabbá váljon a kapcsolat a kezelőorvos, a beteg, betegtársak és a család között" - mondta Dr. Ortutay Judit, a Magyar Reumabetegek Egyesületének elnöke. "Fontosnak tartottuk azt is, hogy a rendezvénysorozat helyszínein a betegek megfelelő felvilágosítást kapjanak betegségük természetéről, a kezelésről, és a tennivalókról. Ez azért is nagyon lényeges, mert egy idén tavasszal, mintegy 10 ezer beteg részvételével végzett nemzetközi felmérés magyar adatai (276 beteg) szerint a betegek 40 százaléka nem tudja, hogy az ízületi károsodás nem visszafordítható, 60 százalékuk pedig tévesen azt feltételezi, hogy ha nincsenek fájdalmai, akkor a folyamat előrehaladása megállt. Célunk, hogy egyre inkább bevonjuk a betegeket a kezelési terv elkészítésébe, ami segít a betegség irányított kezelésében, az ízületi károsodás kialakulásának megelőzésében" - tette hozzá a főorvos asszony.
A képeslap útja a világrekordig, és tovább
A kép már beutazta az országot, hiszen darabjait Budapesten, Nyíregyházán, Szombathelyen, Gyulán, Veszprémben, Pécsett, Debrecenben és Szegeden festették. Az óriási panoráma-képeslap a GUINNESS WORLD RECORDS elvárásai szerint készült. Anyaga karton, rajta városrészlet és ember szerepel, hátoldalán - mint minden képeslapén -, üdvözlés és bélyeg is helyet kapott, kicsinyített mása pedig kereskedelmi forgalomba kerül. Valóban postai úton kell célba juttatni, s a feladatot a Magyar Posta vállalta, amely a kezdeményezés támogatójaként a világ legnagyobb panoráma-képeslapjának szállítójává vált. A lap most útra kel, hogy az ORFI közvetítésével először a Kassán élő reumatoid artitiszes betegek szervezetéhez jusson el.
A világrekordot eddig egy 75,1 m2-es képeslap tartotta, melyet egy olasz bevásárlóközpont készített 2011-ben, Massában. Ma azonban a Guinness World Records bírája a Millenárison hitelesítette a magyar reumabetegek közös erőfeszítésének eredményét, így a közreműködésükkel készült 86,4 m2-es panoráma-képeslap lett a legnagyobb az egész világon.