Leon Straker, a Curtin University fizioterapeutája beszélt arról, hogyan kellene ülni kiegyenesedve, hátradőlve, illetve előrehajolva.
A legkényelmesebb pozíció
Ha kiegyenesedve ülünk, az azt jelenti, hogy a törzsünk teljesen függőleges. Ilyenkor nagyon fontos, hogy a talpak érintkezzenek valamilyen egyenes felszínnel és kényelmesen pihenjenek rajta - legyen az akár a talaj, akár egy lábzsámoly. Ebből a helyzetből a legegyszerűbb felállni is. Fontos még, hogy a felkarok a törzzsel párhuzamosan helyezkedjenek el, az alkar pedig úgy nyugodjon az asztalon vagy egyéb munkafelületen, hogy 90 fokos szöget zárjon be a felkarral. Ez a pozíció a legkényelmesebb a hagyományos irodai munkákhoz , amiket számítógéppel kell végezni.
Ha semmi sem támasztja megfelelően az alkart, akkor a nyakat és a vállat összekötő izmoknak keményebben kell dolgozniuk. Ennek gyakran izomfáradtság, illetve kényelmetlenség-érzés a következménye. A fejnek előre kellene néznie, esetleg minimálisan lefelé. Ha felfelé kell néznünk, az szintén megterheli a nyakizmainkat.
Rajzoláshoz vagy íráshoz
Ha előredőlve ülünk, akkor a törzsünk a függőlegeshez képest előrébb helyezkedik el, az alkar a munkafelületen nyugszik. Ilyenkor a térd a combokhoz képest lejjebb helyezkedik el, ami segít abban, hogy meghajlítsunk az alsó háti szakaszt, ezáltal kevesebb terhelés érje ezt a részt. Egy időben speciális székeket is terveztek, amelyek amellett, hogy segítették a comb megfelelő szögbe állítását, blokkolták a térdet, hogy az ülő személy ne csúszhasson le a szék pereméről. Ez a pozíció olyankor a legjobb, amikor kézzel írunk vagy rajzolunk valamilyen sík felületen.
A hátizmok pihentetéséhez
Ha hátradőlve ülünk, a törzs a függőlegeshez képest hátrébb helyezkedik el és a hát általában a szék támlájának dől. A hát izmainak ebben a pózban kell a legkevesebbet dolgozniuk, mivel a felsőtest súlyának egy részét átveszi a szék. Ha így ülünk, kevésbé fáradnak el a hát izmai és nem érzünk kényelmetlenséget. Napi több órát azonban nem ajánlott ebben a pozícióban tölteni, mert a hátizmok meggyengülhetnek. Ez a póz olyankor a legjobb, amikor az asztalunknál telefonálunk vagy valamilyen megbeszélésünk van. Ahhoz, hogy kézzel írjunk vagy számítógépen dolgozzunk, nem megfelelő. Ilyenkor ugyanis a karokat vállból, illetve nyakból kell megtartanunk, ami viszonylag gyorsan kényelmetlenné, akár fájdalmassá is válhat.
Mire figyeljünk?
Sokan azt hiszik, hogy csupán egyetlen jó testtartás létezik, pedig ez nem igaz. Hogy az egyes testtartások jók vagy nem jók valakinek, az több dologtól is függ:
- attól, hogy mennyi izommunkára van szükség az adott pozíció megtartásához (a túl nagy izomigénybevétel probléma lehet, mert fáradtságok eredményez)
- attól, hogy mekkora stresszt ró az ízületekre, különösen a gerinc környékén (a túl nagy fájdalmat eredményezhet)
- attól, hogy az ízületek mozgástartományán belül mennyire extrém az igénybevétel
- attól, hogy mennyit izeg-mozog, fészkelődik az ember (ha a pozíció kényelmetlen és folyamatosan ide-oda kell mozogni a székben, az később szintén fájdalmat eredményezhet)
Az is fontos, hogy ha valaki rendszeresen ül napi 7 óránál többet, mindenképpen próbálja tudatosan csökkenteni ezt az időt, és bizonyos tevékenységeket - például a telefonálást - inkább a székből felállva végezzen. 30-60 percenként mindenképpen érdemes felállni legalább 2-5 percre és egy kicsit sétálni, nyújtózni, átmozgatni magunkat. Az ülés közbeni testtartásokat is érdemes akár tudatosan váltogatni. Alapvetően nem létezik olyan, hogy rossz tartás, inkább azzal van a baj, ha egy bizonyos pozíciót túl sokáig tartunk.
Forrás: dailymail.co.uk