Milyen egy láthatatlan csonttörés?
A kompressziós csigolyatörés szerencsére fájdalomcsillapítókkal és ágynyugalommal, illetve hátmerevítővel és fizikoterápiával kezelhető. Súlyos fájdalom esetén azonban műtéti beavatkozásra is szükség lehet.
Kompressziós csigolyatörés leggyakrabban olyan idősebb nőkben fordul elő, akiknek csontjai csontritkulás következtében meggyengültek. A kompressziós töréseket szenvedett betegekben fokozott háti görbület (kyphosis) alakulhat ki, mely során a csontritkulástól meggyengült csigolyák elkeskenyednek és összezsugorodnak.
Miután a csigolyák meggyengültek, fokozott terhelés hatására eltörhetnek. A csigolyatörés néha esés hatására következik be, de a csontritkulásos betegekben akár nyújtózkodás, köhögés , tüsszentés vagy a felsőtestük elcsavarása is kiválthatja a kompressziós csigolyatörést.
A kompressziós csigolyatörések többségét nem is diagnosztizálják, mert az emberek többsége a hátfájást az öregedés természetes velejárójának tartja. Ha a kezeletlen csontritkulásban szenvedő beteg gyógyszert kezd szedni betegségére, azzal megelőzheti a jövőbeni csigolyatöréseket.