A gyakorlatokat összeállította: Buzási Bea gyógytornász
A gyakorlatokkal megelőzhető, hogy állandósuljanak, rögzüljenek a kellemetlen fájdalmak, melyek tönkretehetik mindennapjainkat.
Mindenképp tanácsolnám, hogy óránként, de legalább 2 óránként álljanak fel, mozogjanak, sétálgassanak.
Iktassanak be néhány perces "tornát", amely segít megelőzni a helytelen vagy statikus tartásból fakadó izom és ízületi fájdalmakat.
Ezek a gyakorlatok azoknak szólnak, akik ülőmunkát végeznek és nem szenvednek krónikus mozgásszervi megbetegedésben.
- Széken ülve mindkét sarkunkat egyszerre emeljük fel. Ismételjük a gyakorlatot legalább 50-szer. Ezzel az izompumpával a láb dagadását előzhetjük meg.
- Váltott kézzel nyújtózkodjunk felfelé, így megnyújtuk a gerincet, a hátizmokat.
- Hajoljunk oldalra megtörve ezzel a gerinc állandó előre görnyedését. A csigolyatestek közti porckorongnak feltétlenül szüksége van a mozgásra.
- Terpeszállásban, lassan, fentről indítva hajoljunk előre, "görgetve" a gerincet csigolyáról csigolyára. Engedjük lógni a fejet, a karokat, majd óvatosan emelkedjük vissza és nyújtózzunk.
- Majd - még mindig terpeszállásban - hajlítsuk be a térdeinket és mindkét vállunkkal körözzünk. Mozgassuk át a vállövet, a lapockákat, a csuklyásizmot.
Legtöbbször ez a terület, és a derék válik fájdalmassá akár a számítógéppel, akár egyéb ülőmunkát végzőknél is.
A rendszeres, napi többszöri átmozgatás nagyon fontos, hogy ne rögzüljenek a fájdalmak, bizonyos izomcsoportok egyoldalú terhelése ne okozzon görcsöt, rögzült, kezelésre szoruló állapotot. Megelőzni a bajt mindig könnyebb, mint kezelni!
XIII.évf./10.sz.