Hanyag tartás vagy gerincbetegség?
Néha nem is olyan egyszerű a megkülönböztetés. Serdülőkorban a gyors növekedés következtében a fejletlen, gyenge izomzatú gyerekeknél hanyag, helytelen testtartás alakulhat ki (kerek hát, előreesett vállak, csapott mellkas, előredomborodott has). A hanyag tartás nagyon hasonlíthat valamilyen gerincbetegségre. A Scheuermann-betegséget például - amely serdülő fiatalok körében igen gyakran fordul elő - kezdeti szakaszában könnyű elnézni, tartáshibának minősíteni és kezelés nélkül hagyni. A diagnózist oldalirányú röntgenfelvétellel a csigolyákon észlelhető jellegzetes szerkezeti eltérések igazolják. Hanyag tartásnál a gerincen nincsenek rögzült elváltozások, felszólításra a gyerek helytelen tartását ki tudja javítani.
A gerincferdülés (scoliosis), a gerinc kóros görbülete, a 10-14 év közötti gyermekek kb. 4 százalékánál kimutatható. Az esetek 75 százalékában oka ismeretlen. Enyhe gerincferdülésre lehet gondolni kisebb-nagyobb aszimmetriák kapcsán, például ha a gyermek egyik válla magasabban áll, mint a másik, vagy ruhái nem állnak egyformán mindkét oldalon, és az egyik csípő magasabb a másikhoz képest. Előrehajolt helyzetben a gerincet hátulról megnézve a kóros gerincgörbület könnyebben látható. Tüneteket nem okoz, de hosszabb ideig tartó ülés vagy állás után a hát fáradtsága érezhető.
Kimutatható gerincferdülés esetén a gyermekek felének gyógykezelésre vagy szoros orvosi ellenőrzésre van szüksége. Minél súlyosabb a görbület, annál nagyobb a valószínűsége a további állapotromlásnak. A prognózis attól függ, hol van a kóros görbület, milyen súlyos és mikor kezdődtek a tünetek (háti izomfájdalom, súlyosabb fájdalom). Amikor a gerinc nemcsak oldalirányban görbül (strukturális scoliosis), hanem a csigolyák vízszintes síkban el is csavarodnak (szerkezeti scoliosis), a kóros görbület oldalán kiemelkedik a bordapúp, s ez egyben fel is hívja a figyelmet a betegségre. A diagnózis megerősítésében minden esetben a röntgenvizsgálatok segítenek.
A védekezés egyetlen hatásos módja a korai felismerés
A szülők, gyermekorvosok, védőnők, pedagógusok tudják legjobban figyelemmel kísérni a gyermek növekedését, testtartását, annak változásait. Rendellenességet észlelve, a gyermeket ortopéd szakorvoshoz irányítják. Az azonnali kezelés megelőzheti a későbbi testi fogyatékosságok kialakulását. Az ismeretlen eredetű gerincferdülés típusát és a görbület nagyságát az álló beteg teljes gerincéről készült kétirányú röntgenfelvétel segítségével az ortopéd szakorvos mondja meg. A görbület szögének meghatározása (Cobb-módszer) után dönti el, hogy kórházi kezelést, műtétet vagy konzervatív kezelést javasol. Általában 15 és 35 Cobb-fok között lehet úgynevezett korzettel javítani a görbületen. Ez alatt segít a gyógytorna, e fölött általában műtétet ajánlanak.
Kezelés korzettel, tornával
A gerincferdülés konzervatív kezelésének alapja a gyógytorna és a korzett. Ezt a szót - "korzett" - jószerivel csak azok ismerik, akiknek gerincferdülésük miatt hordaniuk kell a törzsortézisnek is nevezett műanyag segédeszközt. Amint a gerincferdülés mértéke a növekedési szakasz előtt vagy alatt meghaladja a 20 Cobb-fokot, szükségessé válik a korzett használata, amelyet egyedi gipszmintavétel után készít el az ortopédműszerész. Többféle korzett létezik. Magyarországon scoliosisra - 1991 óta - a Cheneau-korzett használatos. Felépítésének köszönhetően háromdimenziós korrekciót hoz létre a görbült csigolyaoszlop számára. A törzs kipúposodott területeire ún. pelottákkal nyomást gyakorolva adja meg a lehetőséget a gerinc újbóli egyenes irányú növekedéséhez, folyamatosan provokálva bizonyos, a gerincferdülés szempontjából előnyös törzsmozgásokat. A korzett hozzászoktatási ideje fokozatos, végső cél a napi 23 órás hordási idő elérése. Ezt nem könnyű teljesíteni, nagy szükség van a szakemberek motiválására, tanácsaira és a szülők támogatására. A csontosodás befejeződéséig (kb. 18-19. életév) kiemelten fontos konzekvens viselése. Több tényező függvénye, meddig kell hordani.
Mit tehet egy korzettépítő mester?
Marlok Ferencet, a világ legjobb ortopédműszerész-mesterei között számon tartott szakembert kértem meg, meséljen a munkájáról. "A Salusnál, ahol dolgozom, egy évben kb. 500 korzett készül, főként a prepubertás, pubertás korúaknak. Az ortopédműszerésznek nemcsak a korzetthez kell értenie, hanem a gyerekekhez is. Megfelelő empátiával és pszichológiai érzékkel kezelni kell az első természetes reakciókat, amelyek néha drámaiak. Sokan félnek például attól, hogy a korzett viselésének izomsorvasztó hatása van. Ha ilyenkor megmutatom a fotókat, hogy korzettben mindent lehet: úszni, futni, biciklizni, ugyanúgy mozogni, mint nélküle, természetesen rájönnek, hogy nem sorvaszthatja az izmokat."
"Ez a kemény műanyag páncél - amely szinte az egész törzset beborítja - a gyerekekre és a szülőkre is legtöbbször ijesztően hat. Szinte fél siker feloldani a belső szorongást, eloszlatni a gyerekek kétségbeesését, elutasító magatartását. A teljes siker eléréséhez, a gyógyuláshoz természetesen a gyerekek kitartására, önfegyelmére van szükség. Csináltunk egy felmérést, 250 gyerek vett benne részt, 73 százalékuk javult, a maradék rész 90 százaléka keveset vagy nem hordta a korzettet. Nagyon kis százalék az, akinél semmi sem használ. Elmondom a gyerekeknek, hogyan épül fel a gerincferdülés, milyen gondokat és problémákat okoz. Felhozom példaként a fogszabályozót, amelyet a siker eléréséhez általában évekig hordani kell, vagy a kisfát, amely ha elkezd görbülni, egy kemény karóval támasztják és állandóan kikötve tartják, amíg meg nem erősödik. A rövid ideig tartó túlkorrigálás nem segít. Akármilyen szuper gyógytorna, masszírozás, csontkovács magában nem elegendő, nem tudja a gerincet a nap 24 órájában megfelelően tartani."
Táborban
"A gyerekek általában nem azért nem hordják a korzettet, mert "hú, de nyom, vagy fáj, hanem, mert "tök ciki". El kell érnünk, hogy a korzett ugyanúgy, szégyenérzet nélkül viselhető legyen, akár manapság a fogszabályozó. Ezért szervezünk találkozókat, ahol a gyerekek megismerkedhetnek sorstársaikkal, akikkel együtt könnyebben dolgozzák fel és fogadják el a korzettviselést, akár mások előtt is. Most volt például korzettes farsangunk, és nyáron lesz a negyedik korzettes táborunk. Míg az első táborunkban csak húsz gyerek volt, a tavalyi balatonfüredi táborozásban már száz gyerek vett részt" - meséli a szakember.