A munkahelyi egészségmegőrzés kifejezés hallatán a legtöbben az üzemorvosi rendelőkre, a rendszeres szűrővizsgálatokra vagy éppen a cégük által támogatott sportbérletre gondolhatnak. Pedig a munkahelyen sok dolog alááshatja az egészségünket! Igencsak veszélyeztetettek azok, akik egész nap az íróasztalnál, a számítógép képernyője előtt ülnek. A problémák ugyan lassan alakulnak ki, ám annál több problémát okozhatnak - az állandó hát- és vállfájás (illetve az ezzel gyakran összefüggésben lévő fejfájás), a csuklóban vagy az ujjakban kialakuló ízületi fájdalom elviselhetetlenné teheti a hétköznapokat, megnehezítheti a koncentrálást, ami végső soron a munkahelyi teljesítmény rovására mehet, az életminőség romlását okozhatja.
A legfontosabb lépés a hát-, váll- és nyakfájdalom megelőzéséhez a megfelelő munkakörnyezet kialakítása: ha teheti, válasszon olyan munkaeszközöket (széket, íróasztalt, egeret, billentyűzetet), melyek segítenek megelőzni a fájdalmat. Ha van rá lehetősége, kérjen óriáslabdát (ez megosztja a terhelést a lábak és a derék között, erősíti a mély hátizmokat, és folyamatos mozgásával segít elkerülni a porckorongok egyoldalú, tartós terhelését) vagy térdeplőszéket (a térdeplő pozíció a testsúly jelentős részét elosztja a csípő, a combok és a térdek között, így a gerincre kevesebb jut). Ezeket ugyan nem könnyű megszokni, az első hetekben talán jobban fájhat a háta, mint korábban, de az előnyöket is meglepően hamar érzékelheti majd!
A második az ideális tartás elsajátítása: azt hihetjük, ez természetesen "jön" mindenkinek, ám az irodai hatások miatt hajlamosabbak lehetünk az előregörnyedésre, a hanyag tartásra. A napi több órai üléstől a gerinc hátradomborodik, a nyak és a váll előreesik, az izmok feleslegesen megfeszülnek. A helytelen testtartás fokozott terhelést ró a gerincre, még inkább igénybe veszi a csigolyákat, a porckorongokat, ez pedig könnyen okoz maradandó gerincproblémákat, például porckorongsérvet vagy porckopást. Tartsa mindig egyenesen a fejét és a nyakát a vállai felett; kerülje az előrehajlást, a görnyedezést. Ehhez időnként az kellhet, hogy megváltoztassa az ülési magasságot, a monitor elhelyezkedését, vagy éppen az íróasztala elrendezését. Kezelje az egeret a billentyűzet közelében: ideális esetben az egér közvetlenül mellette van, hogy ne kelljen messzire nyúlni érte, és se a válla, se a csuklója ne forduljon ki használat közben. A lábairól se feledkezzen meg! A legtökéletesebb ülésmódnál a combok párhuzamosak a padlóval, a térd 90 fokban van behajlítva, a talp stabilan a padlón van, és derékszöget zár be a lábszárral.
A mozgásnak komoly szerepe van a hát egészségének megőrzésében, ráadásul nem csak a rendszeres heti kétszeri edzéseknek, hanem a munka közbeni "átmozgatásnak" is. Óránként álljunk fel, sétáljunk, mozgassuk meg a vállainkat, derekunkat, körözzünk a csuklónkkal, rázzuk le az ujjainkat. Ezzel kimozgathatjuk az elgémberedett izmokat, csökkenthetjük a csigolyák terhelését, és felpezsdíthetjük a vérkeringést. Ha a megelőzés kevésnek bizonyul - és időnként bizony mindenkivel előfordul, hogy nem tud annyira a tartására figyelni, mint kellene -, akkor a diklofenak-tartalmú krém vagy tapasz segíthet enyhíteni a fájdalmat, a kellemetlen tüneteket, és oldja a görcsösen összehúzódott izmok feszülését.