1. Ugyanazt a cipőt hordjuk már egy jó ideje
Egy idő után elkezd a láb boltozata ereszkedni, emiatt lábunk nagyobb felületen érintkezik a talajjal. Ebből kifolyólag cipőméretünk akár egy teljes számmal is emelkedhet. Évente egyszer érdemes leméretni egy cipőboltban, hogy mekkora lábunk is van.
Mindemellett, ha sokat használunk egy cipőt , az nem fogja tudni a kellő tartást megadni lábunknak. Ha hetente járunk 15-16 kilométert, akkor kilenchavonta, de legfeljebb évente érdemes cipőt cserélnünk. Ha kétszer ennyit sétálunk, akkor 4-6 havonta érdemes váltani. Ha azt vesszük észre, hogy cipőnk el van gyűrődve vagy sík felületre helyezve elbillennek egy irányba - határozottan új lábbelire van szükségünk.
2. A lábujjaink karistolják a cipő belsejét
Mindig kell, hogy maradjon egy kis hely a lábujjak és a cipő széle között, pont annyi, hogy kényelmesen meg tudjuk mozgatni lábujjainkat. És hogy ennek mi az értelme? Lábunk lassan, de biztosan dagad a nap folyamán, úgyhogy az a cipő, amibe reggel még kényelmesen bele tudunk bújni, estére már túl szoros lehet. Ezért is érdemes a nap vége felé cipőt próbálni, ugyanis lábaink ekkor a legnagyobbak.
3. Hólyagos a lábunk, tyúkszemünk van, esetleg leharcoltabb lábkörmeink?
Ezek mind azt jelentik, hogy cipőnk rosszul érintkezik a lábunkkal, bizonyos pontokon túl szoros vagy túl szűk lehet. Ezen extra nyomás hatására bőrünk elkezdhet kérgesedni vagy ízületeinkre van kihatással, ami miatt nemcsak tyúkszemeket vagy bütyköket kaphatunk lábunkra, hanem a lábkörmök is elkezdhetnek befelé nőni. Ilyenkor vagy tágítsunk valahogy cipőnkön vagy szerezzünk egy kényelmesebb párt.
4. Fáj a lábboltozatunk a nap végére
Ha cipőnk túl nagy vagy nem támogatja eléggé lábunk tartását, akkor alsóbb lábizmaink minden egyes lépésnél extrán megfeszülnek azért, hogy az ívet megtartsák. Ezen izommunka miatt nemcsak a cipő feszül rá a lábunkra, hanem akár túl is használhatjuk, azaz meg is erőltethetjük lábunkat, a talpunkon lévő kötőszövet pedig könnyen be is gyulladhat.