A rossz lábbelik miatt a lábstatikai elváltozások, amilyen a kalapácsujj vagy a bütyök , jóval nagyobb eséllyel jelentkeznek főleg nőknél. Miért?
A kalapácsujj leggyakrabban a másod-harmadik ujjon szokott kialakulni, de megjelenhet a negyedik-ötödiken is. Az elváltozás lényege, hogy a láb statikai egyensúlya megbomlik, a hajlító-feszítő izmok munkája nem megfelelő, emiatt az alapperc kiemelkedik, a középperc pedig lesüllyed.
Normál esetben a láb három ponton támaszkodik: a sarokcsont közepén, a nagy- és kislábujjnál, ez adja a láb boltozatát. Ha ez nincs meg, a boltozat lesüllyed, az egyensúly megbomlik, a lábujjak tövébe esik a terhelés, ami azt eredményezi, hogy a nagylábujj elkezd a külső oldal felé dőlni , a csontvég ott jobban kiáll, a cipő elkezdi dörzsölni, még akkor is, ha a lábbeli amúgy megfelelő.
Előfordul az is, hogy a nagylábujj deformálódása miatt a többi lábujjnak kevesebb hely jut, kalapácsujj-állás alakul ki, vagy a második lábujj a nagylábujj fölé kerül. Az átrendeződés miatt a többi lábujj kevésbé fér el, a rossz terhelés miatt ezek hajlított helyzetbe kerülnek, létrejön a kalapácsujj, melynek teteje szintén dörzsölődik.
A kalapácsujjat az jelzi, ha a második vagy a harmadik lábujj, esetleg a negyedik-vagy ötödik V-alakot vesz fel, az alap- és középperc találkozásánál pedig nagyon kiemelkedik a teteje. Mivel cipőt hordunk, a kiemelkedő rész általában dörzsölődik, irritálódik és fájdalmat okoz. Jellemzően bőrkeményedés, "tyúkszem" is kialakul belőle, be is gyulladhat. A teteje is kipirosodik, égő érzést okoz, nyomásra még jobban fáj, akár ki is sebesedik.
A kalapácsujj kezelésének részleteiért kattintson tovább !