Százezer felnőtt és néhány ezer gyermek szenved ízületi gyulladásoktól Magyarországon, sokuk számára mindennapi tárgyaink használata is fájdalmas, vagy lehetetlen. Az Artritisz Világnapjára, október 12-re Nánási Pál készített különleges fotósorozatot, amelyben egészséges és beteg kezeket "szembesített" hétköznapi tárgyakkal. Az artritiszes betegek tárgykezelésének gondján egy fiatal tárgytervező csapat is segített: a Handy Grip nevű fogássegítő tárgyegyüttes 5000 példányban készült el, a betegek térítésmentesen juthatnak hozzá.
Az artritisz név mögött sokféle, különböző súlyosságú betegség rejtőzik. A legsúlyosabb kórforma, a reumatoid artritisz – idült sokízületi gyulladás (RA) – nem válogat: gyermekeket, fiatalokat, idősebbeket egyaránt megtámadhatja, tünetei nem merülnek ki enyhe ízületi fájdalmakban. A betegség nemcsak az életminőség romlásához, a keresőképesség elvesztéséhez vezet, hanem az életet is megrövidíti: az RA-s betegek élettartama közel 10 évvel rövidebb az átlag népességénél.
Az idei világnapra különleges fotósorozat is készült, azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet az RA-betegek kiszolgáltatottságára olyan élethelyzetekben, amelyekben az egészségesek elképzelni sem tudnának akadályt.
Nánási Pál fotósorozata 2x7 fekete-fehér képből áll. Minden képpár egy-egy egészséges és beteg ízületekkel rendelkező kezet ábrázol, amely valamilyen eszközt tart, használ – serpenyőt, laptopot, apró játékot, ollót, poharat, labdát, tollat. Szemléletesen mutatják, hogy mindennapi eszközeink milyen kézenfekvőek, s mégis milyen feladat elé állíthatják azt, akinek betegek az ízületei. A sorozat létrejöttéhez kezét nyújtotta modellként Deutsch Anita, Hegyi Barbara, Csonka András, Kocsis Tibor és Kovács Lázár.
Tavaly egy fiatal szakemberek számára meghirdetett formatervezői pályázat arra a kérdésre kereste a választ, milyen eszközzel lehetne pótolni a beteg kéz kieső képességeit, vagyis újra használhatóvá tenni néhány fontos tárgyat, eszközt. A versenyt Bálint Gábor, Söjtöry Szabolcs és Szabó Ede, a MOME akkor másodéves formatervező hallgatói nyerték Handy Grip nevű tárgyegyüttesükkel. Az együttes egy univerzális nyélből és a hozzá csatlakoztatható két különböző fejből áll. Az első fej fogásváltó, azaz az egészséges emberek számára tervezett eszközökre (seprűnyél, porszívócső, kenyérvágó kés) rögzítve olyan fogást (ún. horgasfogást) kínál, amellyel a betegek könnyebben kezelik azokat. A második fej változatos méretű csavaros kupakok letekerésére alkalmas. A tárgyegyüttesből 2012 októberére elkészült 5000 darab: a betegek a betegszervezeteken keresztül térítésmentesen juthatnak hozzá az eszközökhöz. A Magyar Reumabetegek Egyesülete egy Facebook-oldalon gyűjti a betegek fényképes, vagy írásos visszajelzéseit, beszámolókat a tapasztalatokról. A Handy Grip tervezését és gyártását a Pfizer Magyarország támogatása tette lehetővé.
Százezreket érint
Az ízületi gyulladások vagy artritiszek a középkorú és a fiatal korosztályt, számos esetben a gyermekeket is veszélyeztetik. Az ide tartozó immunológiai, fertőzéses vagy anyagcsere eredetű betegségek a végtagízületeket és a gerincet egyaránt megtámadják. Az ízületi gyulladások világszerte kiemelkedő és egyre növekvő népegészségügyi problémát jelentenek. Ennek nemcsak a betegségek magas száma az oka, hanem a tartós életminőség-romlás, rokkantság és keresőképtelenség, valamint az extrém költségek is.