Gyakran hallani a mozgási panaszokkal küzdő betegektől, hogy mozdulni sem tudnak, mert becsípődött a derekuk. Dr. Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont szakértője elmondta, hogy ilyenkor mi játszódik le a szervezetünkben, milyen érzésekkel jár a probléma és melyek a kezelés lehetőségei.
A gerinccsatornából oldal irányba idegek lépnek ki a csigolyák közötti lyukakon keresztül. Ezen az úton egy kiszakadt sérv, egy elmozdult csigolyatest, vagy akár egy csontkinövés is nyomhatja az ideget. Azonnali mozgáskorlátozottságot okozó idegbecsípődés leggyakrabban a deréktáji szakaszon jelentkezik, ilyenkor az ágyéki ideg csípődik be, de ez a probléma a gerinc nyaki, illetve háti szakasza mentén is előfordulhat.
Az idegbecsípődést általában gyógytornával is kezelik
Az idegbecsípődés általában valamilyen rossz, hirtelen mozdulat következménye (hajlás, felegyenesedés, nehéz teher felemelése), de sokszor hosszú idő alatt alakul ki az idegkárosodás . Ilyen esetben nagy szerepet játszhat egy állandó - például munkavégzéshez köthető - folyamatos kényszertartás, vagy helytelen tartás. A fájdalom legtöbbször csak az ágyéki-keresztcsonti gerinc területén keletkezik, de sokszor a csípőízületbe, farizomzatba sugárzó kellemetlen érzés is jelentkezhet. Néha ez az érzet annyira erős, hogy a legtöbb mozdulat lehetetlenné válik. A hát izomzata ezen a területen összehúzódik, és ez a görcsös izomállapot tovább növeli a fájdalmat.
Másik jellemző tünet a zsibbadás , amely a gyökerétől függően jelentkezhet a váll és lapockák között, a karokban, a fenékben, a combban vagy a lábszárban, valamint a kéz és lábujjak tájékán is. Súlyos esetben előfordulhat végtaggyengeség, érzészavar, esetleg bénulás, továbbá széklet, vagy vizelettartási, illetve indítási zavarok is előfordulhatnak.
Bár létezik néhány otthoni praktikaamivel ideig-óráig fájdalomcsillapító hatást érhetünk el, ezek csak rövidtávon hatnak, azonban az okokat nem szüntetik meg. Érdemes tehát minél hamarabb orvoshoz fordulni. Az idegbecsípődésre jellemző, hogy minél korábban kapunk szakszerű orvosi ellátást, annál eredményesebben kezelhetjük a betegséget. Dr. Arnold szerint az idegbecsípődés okának megállapítása után születhet meg az a terápiás terv, amelynek alapja az aktív fájdalomcsillapítás.
Az aktív fájdalomcsillapító terápia két részből áll, egy speciális, természetes hatóanyagokból álló szteroid-mentes injekciós kúrából és a funkcionális gyógytornából . Az eljárás lényege a fájdalom kiindulópontjának kezelése. Idegbecsípődés esetében ez azt a területet jelenti, ahol a problémát okozó ideg a gerincből kilép. A hatóanyagot célzottan erre a helyre juttatják el, amelynek hatására a fájdalom gyorsan és jelentősen csökken, a mozgáskészség helyreáll.
Az injekciós terápiával párhuzamosan kezdik el a speciális nyújtó, izomlazító, illetve erősítő gyakorlatokból álló funkcionális gyógytornát. Ez azért nagyon fontos, mert a segítségével helyre tudják állítani az izmok-inak-idegek statikai egyensúlyát és a mozgásfunkciókat. Idegbecsípődés esetén nagy segítséget nyújthat a szakszerű masszázs, amely ellazítja az izmokat, oldja azok feszességét, ezzel csökkentve a fájdalmat . Az aktív fájdalomcsillapítási terápia egyénre és betegségre szabott, így a páciens érdeke az előírások pontos követése, a gyors és tartós javulás érdekében - fejtette ki Dr. Arnold Dénes Arnold.