Reumás ízületi gyulladás: ezek okozhatják

Akinél az öröklött hajlam miatt magasabb a kockázat, különösen fontos az életmódját úgy alakítani, hogy kerülje a betegség kialakulásának kockázatát növelő tényezőket.

A betegség kialakulásában jelentős szerepet játszik a genetika, ám azt, hogy az öröklött hajlamból kialakul-e betegség, befolyásolhatja az életmódunk. Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa összefoglalta, hogy milyen tényezők játszhatnak szerepet a sokízületi gyulladás ( reumatoid arthritis ) megjelenésében.

Amire nem tudunk hatni

Habár az autoimmun betegség kialakulásának pontos okai a mai napig nem ismertek, a szakemberek előtt világossá vált, hogy bizonyos tényezők elősegíthetik a reumás ízületi gyulladás kialakulását. Ilyenek például a hormonális változások - menopauza idején a már meglévő betegség tünetei is romolhatnak -, a kórokozók, különböző fertőzések. Ezek ellen valójában nem sokat tehetünk, de fontos tudni róla és a kezelőorvosnak jelezni, ha a tüneteink erősödése összefügghet valamelyik kiváltó okkal.

A reumatoid arthritis kockázati tényezőinek jelentős részét magunk is kivédhetjük. Fotó: Getty Images
A reumatoid arthritis kockázati tényezőinek jelentős részét magunk is kivédhetjük. Fotó: Getty Images

Amit megtehetünk

Akinél az öröklött hajlam miatt magasabb a kockázat, különösen fontos az életmódját úgy alakítani, hogy kerülje a betegség kialakulásának kockázatát növelő tényezőket. Amit egyértelműen fontos kerülni, az a dohányzás , aktív és passzív formája is. Számos súlyos betegség kialakulásának esélyét növeli, és rontja a már meglévő betegség esetén a kezelés hatékonyságát is.

Törekedjünk az egészséges testsúlyra

Az elhízás egy állandó gyulladásos állapotot idéz elő a szervezetben, ami többek közt a reumás ízületi gyulladás kialakulásának rizikóját is növeli. Ezzel összefüggésben az étrend szerepe is lényeges, egyrészt fontos a normál testsúly elérése, kiegyensúlyozott étrenddel, de kialakult betegség esetén az alapanyagok megválasztása is lényeges.

Ételek, amik nem tesznek jót az ízületeknek Ha az ízületeink megdagadnak, vagy merevek és fájnak, az minden mozdulatunkat, és így az egész napunkat megkeseríti. Különösen jól tudják ezt azok, akiknek arthritisze van, vagy ismernek olyat, aki ezzel a betegséggel él. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a tüneteket bizonyos ételek fogyasztása még intenzívebbé teheti. Mutatjuk , miket érdemes kerülni.

Ilyen a gyulladáscsökkentő étrend

A gyulladáscsökkentő étrend hatását vizsgáló kutatás a Frontiers in Nutrition folyóiratban jelent meg. A főként nyers vagy éppen csak főzött-párolt hüvelyesek és zöld zöldségek fogyasztásán alapuló étrend mellett ajánlott a szezonális gyümölcsök, probiotikumok és például a kurkuma és a gyömbér gyakori fogyasztása. Nem javasolt viszont az állati eredetű élelmiszerek rendszeres, nagymértékű fogyasztása, sem a túlzott só-, vagy olajok, zsírok használata. A vizsgálat alapján ez a magas antioxidáns tartalmú étkezés nem csökkentette ugyan a reumás ízületi gyulladás kialakulásának kockázatát, de meglévő esetén enyhítette a tüneteket.

Napi 30 perc séta is segíthet

A tartós stressz az általános egészségi állapotunkat is rontja, növeli a betegségek iránti fogékonyságot. Érdemes ezért mindenkinek megtalálni a saját maga számára legmegfelelőbb stresszcsökkentő technikát és azt a napirendbe építeni. Már napi 30 perc sétával is sokat tehetünk az egészségünk megőrzéséért, de sokak számára bevált a jóga vagy küzdősport, meditáció, és az olvasás vagy a kézműves hobbik is segíthetnek a napi stressz feldolgozni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +22 °C
Minimum: +14 °C

Erőteljes gomolyfelhő-képződés várható, így napközben erősen felhős, sőt akár borult időszakokra is számítani kell. Délutánig döntően az ország északkeleti harmadán, majd délutántól délnyugat felől egyre több helyen várható zápor, helyenként zivatar. A nyugati szél élénk, olykor erős lesz, délutántól mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 21 és 27 fok között várható, de az Északi-középhegység északi oldalán néhány fokkal hűvösebb is lehet. Késő este 14 és 21 fok között alakul a hőmérséklet. Az előrejelzések szerint napközben melegfronti hatás várható, ami miatt a frontérzékenyek tünetei felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra