A reumatoid arthritiszt, régebbi nevén krónikus progresszív poliartritiszt, vagyis a sokizületi gyulladást a köznyelvben egyszerűen reumaként emlegetik. Általában az idősebb korúak betegségének tartják, pedig ez nem így van: az RA jellemzően a fiatal felnőttek, középkorúak betegsége, de nem ritkán gyermekkorban, 2-3 éveseknél is előfordul. Elsősorban a nőket sújtja. Az "ízületek rákjának" is nevezett RA autoimmun betegség, azaz a szervezet saját maga váltja ki, az immunrendszer a szervezet saját alkotóelemeit "idegen testnek" érzékeli, és igyekszik elpusztítani azokat.
Az egyik legsúlyosabb reumatológiai elváltozás: egyrészt hatalmas fájdalmakkal, másrészt a végtagok jelentős deformáltságával jár, így nagyban megnehezíti a beteg és a környezetében élők mindennapjait. Az is tévhit, hogy ez "csak" az életminőséget rontó elváltozás. Sajnos, az életet is veszélyezteti: a benne szenvedők élettartama 8-10 évvel is megrövidülhet. Hazánkban lassan népbetegségnek számít, hiszen 70-80 ezer embert érint.
Egész testre kiterjedhet
Tünetei, megjelenése változatos, a betegség kezdődhet lassan, de akár az egész testet érintő tünetekkel is. A kór a test valamennyi ízületét megtámadhatja, beleértve a nyaki gerincet is. A lassú lefolyás tünetei közé tartozik az ébredés utáni reggeli kézmerevség, a kéz kisízületek szimmetrikus, fájdalmas duzzanata, az ínhüvelyek fájdalma, az általános rossz közérzet, a gyengeség, fogyás. A heveny gyulladás viszont heves fájdalommal jelenik meg, a duzzanat leggyakrabban a kéz- és láb kisízületeket, a csuklókat, a térd-, a váll- és a bokaízületeket érinti, és láz kíséri.
Pontos kiváltó okai nem ismertek. Örökletes és külső környezeti tényezők egyaránt szerepet játszanak kialakulásában, gyakran fertőzés, megfázás, nagy lelki trauma vagy krónikus testi-, lelki kimerültség, stressz előzi meg.
Idejében felismerve jól kezelhető
Kezelés nélkül feltartóztathatatlanul megy előre a folyamat, rontva az ízületek funkcióját, a betegek munkaképességét, önellátását, életminőségét, az érintettek tíz százalékánál súlyos rokkantságot okozva. Nagyon fontos, hogy több ízület egyidejű tartós, heteken át tartó gyulladása esetén mielőbb reumatológus szakorvoshoz kerüljenek a betegek, hogy a teljes körű kivizsgálásuk és kezelésük az erre szakosodott Arthritisz centrumokban mielőbb megkezdődhessen.
A gyógyszeres kezelés mellett nagyon fontos a lelki és fizikai kimerültség kerülése, az elegendő alvás, az egészséges életmód és táplálkozás, az ízületvédelem, a gyógytornász által betanított gyógytorna és séta naponkénti rendszeres végzése, úszás, szükség esetén a fizikoterápiás eljárások és a gyógyászati segédeszközök használata a maradandó ízületi károsodások elkerüléséhez. A D-vitamin és kalcium pótlása a csontritkulás megelőzéséhez szükséges.
A kezelés lehetőségei
A fájdalomcsillapítók, a nem-szteroid és a szteroid gyulladáscsökkentők azonnal kifejtik fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásukat, de a betegség előrehaladását, a deformitások kialakulását nem tudják megakadályozni, nem elegendőek a reumatoid artritisz korszerű kezeléséhez. Tartósan, hónapokon, éveken át szedve súlyos mellékhatásokat alakíthatnak ki.
A bázisterápiás gyógyszerek az immunsejtekre hatnak, ezek kóros működését igyekeznek helyreállítani. Lassan, de tartósan hatnak, csökkentik az ízületi gyulladást, a fájdalmat, képesek lelassítani a betegség előrehaladását, így megelőzik az ízületi károsodások kialakulását. Hatásuk 2-3 hónap után alakul ki, de ezt követően tartósan fennáll. A bázisterápiás szerek lehetővé teszik, hogy a sok mellékhatással járó szteroid gyulladáscsökkentők dózisa csökkenthető legyen.
Az utóbbi évek tudományos kutatása, a géntechnológia lehetővé tette a forradalmian új, hatékony, biológiai terápiás gyógyszerek előállítását és bevezetését a reumatoid artritisz kezelésében, amelyek a súlyos, egyéb kezelésekre nem reagáló betegeknél is általában hatékonyan csökkentik a gyulladásos tüneteket, a fájdalmat, megelőzik az ízületi deformitásokat, a mozgáskorlátozottságot.
A biológiai terápia vagy a krónikus gyulladást kiváltó citokineket, vagy az ízületi gyulladás kiváltásáért felelős immunsejteket, az úgynevezett B sejteket blokkolja, ezzel fékezi meg a gyulladást. Az utóbbi években már Magyarországon is elérhetővé váltak ezek a legújabb, hatékony, a betegséget legkedvezőbb irányba befolyásoló biológiai terápiás gyógyszerkészítmények.
Ezeket a korszerű, biológiai terápiás készítményeket a reumatoid arthritiszes betegek az Artritisz Centrumokban dolgozó reumatológus szakorvosoktól részletes kivizsgálást, állapotfelmérést követően kaphatják meg.