Sikertörténet Magyarországon: csökken a csontritkulás miatti halálozás

Évről évre javulnak a csontritkulással kapcsolatos magyar statisztikák: kevesebb a törés és a halálozás is. Csontjaink védelme érdekében már gyerekkortól fontos a mozgás, a kalcium és a D-vitamin.

A Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság (MOOT) az OEP adatait feldolgozva arra az eredményre jutott, hogy, bár még mindig 90-100 ezer beteget kezelnek hazánkban csontritkulással, az ebből következő törések száma 2004 és 2010 között szignifikánsan csökkent. Mint dr. Szekeres László, a MOOT elnöke elmondta, ez nagyrészt a betegek megfelelő egészségügyi ellátásának köszönhető.

A szakember külön sikerként értékelte, hogy a csontritkulással kapcsolatos leggyakoribb törésfajta, a csípőtáji törések (a combnyaktörés) száma is drasztikusan kevesebb lett (19 ezer helyett 11-12 ezer) az elmúlt években. Ez azért rendkívül fontos, mert a statisztikák szerint az ilyen törésen átesettek 30-35 százaléka egy éven belül meghal. A sikeres kezeléseknek köszönhetően viszont Magyarországon a mortalitási adatok is csökkenést mutatnak. "Azaz a törések csökkentésével életet lehet menteni" - fogalmazott dr. Szekeres László, hozzátéve, hogy ebben az adatban még a kiváló egészségügyi rendszerrel rendelkező skandináv országokban is legfeljebb stagnálás mutatható ki.

Mozgás, kalcium, D-vitamin

Kalkulátorunkkal gyorsan kiszámolhatja, mekkora az ön napi kalciumszükséglete! Mint a reumatológus főorvos kifejtette, a csontritkulás megelőzésében kiemelt szerepe van a megfelelő kalcium- és D-vitaminbevitelnek. Utóbbi esetében Magyarországon jó a helyzet, mert vannak olyan készítmények, amelyek fogyasztásával ezek a tápanyagok könnyen beépülnek a szervezetbe. Emellett a szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy egész gyerekkortól nagyon fontos a mozgás: főleg az ugrálással járó tevékenységek tesznek jót. Ezzel növelhető ugyanis a csont mérete, egészen a pubertáskorig. A csont mérete 35 év körül van a maximumon, ezt követően kiemelten kell figyelni csontjaink egészségére.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Akinek a családjában, főleg anyai ágon volt csontritkulás, veszélyeztetettebb, így náluk még nagyobb aktivitásra van szükség.

Be kell tartani az orvosi utasítást

Azoknál, akiknél csontritkulást diagnosztizálnak, továbbra is fontos a mozgás. Ez ugyanis a törékeny csontok betegsége, így náluk nem az ugrálásra, hanem az olyan mozgáskoordinációs gyakorlatokra kell a hangsúlyt helyezni, amely megelőzi az eleséseket, és így a töréseket. Esetükben a kezelés sikerének érdekében nagyon fontos az orvos utasításainak betartása. Dr. Szekeres László ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy hazánkban az úgynevezett adherencia, azaz a betegek "szófogadása" ötven százalékos csak a krónikus betegek esetében, pedig ideális hatást csak akkor lehet elérni a kezelésben, ha éves átlagban a felírt gyógyszereket legalább 80 százalékos pontossággal szedik be.

Kampány a csonttörések megelőzésére

Mint Zalatnay Klára, az Osteoporosisos Betegek Országos Egyesületének elnöke elmondta: szeptember 28-tól programsorozatot indítanak a törések, elesések megelőzésére. Az esemény 28-án, 11 órakor kezdődik a budapesti József Attila Művelődési Házban és október 26-án zárul.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra