A szakértők azt állítják, hogy az orrban lévő porc gyorsabban nő, vagyis hatékonyabban állítja helyre a károsodást, mint a más testrészekből származó szövetek.
Az ízületekben porcszövet borítja a csontvégeket, megakadályozva a végek egymáshoz dörzsölődését. Amikor ez a porc sérülés vagy elhasználódás következtében károsodik, a csontvégek összeérnek, ami fájdalommal, duzzanattal és a mozgásképesség csökkenésével jár.
Az artrózist (ízületi kopást) azért különösen nehéz kezelni, mert a többi szövettől eltérően a porc nem rendelkezik idegekkel és saját vérellátással. Ezek kulcsfontosságúak a természetes regenerálódás szempontjából. A porc esetében tehát már a nagyon kisméretű sérülés is további károsodáshoz vezethet az ízületben.
A bázeli egyetemi kórház kutatói által kifejlesztett technika abból áll, hogy az orrból származó porcsejtekből tenyésztett vékony porcrétegből "tapaszt" készítenek, melyet a meglévő porcon kialakult lyukra illesztenek. A szakértők azt állítják, hogy ezzel a foltvarrás módszerrel segíteni lehet a súlyos térdízületi gyulladásban szenvedő betegeken, és néhány évig késleltetni lehet a ízületpótló műtétet.