100 grammnyi cékla elfogyasztásával fedezni tudod a napi folsavszükségleted 54 százalékát, valamint a kálium- és a mangánigényed 16 százalékát a kalóriaGuru.hu adatai szerint. Ugyanez a mennyiség 43 kilokalóriányi energiával, 1,6 gramm fehérjével, 0,2 gramm zsírral, 6,8 gramm cukorral, 2,8 gramm rosttal, valamint jelentős A-, B- és C-vitaminnal látja el a szervezetedet.
A cékla ezért egészséges
„A cékla (teljes nevén céklarépa) a sárgarépával rokonságban álló növény. Rendkívül magas »sejtvédő« antioxidáns- és ásványianyag-tartalommal rendelkezik, és jelentős a B9-vitamin-, másnéven foláttartalma is” – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) egészséges táplálkozást népszerűsítő, Merőkanál.hu elnevezésű oldalának egyik Facebook-posztjában.
Kevesen tudják, hogy a legelterjedtebb, vörös változat mellett sárga és fehér cékla is létezik. Mindegyiket fogyaszthatod sütve, főzve, savanyúságként, de akár nyersen is – ez utóbbi esetben azonban érdemes a kisebb gumókat választanod, azok ugyanis jellemzően édesebbek.
A cékla bámulatos hatásai az egészségre
A táplálkozástudományi szakemberek egyébként – magas vitamin- és tápanyagtartalma mellett – több érvet is felsorakoztatnak a rendszeres céklafogyasztás mellett. Egyebek mellett az alábbi csodálatos egészségi hatásait szokták kiemelni:
- hozzájárul az idegrendszer egészségének megőrzéséhez,
- segít az izomzat megfelelő működésében,
- megóvja a csontok egészségét,
- magas rosttartalma jót tesz az emésztőrendszernek,
- növeli az izomerőt és a sportteljesítményt,
- segít a vérnyomás szabályozásában,
- hozzájárul a szív és az érrendszer egészségének megőrzéséhez,
- csökkenti a sejtöregedést felgyorsító oxidatív stresszt.